Spor yaralanmalarının fonksiyonel hareket taramasına (fms) göre incelenmesi
Examining of sports injuries accordi̇ng to functional movement screening (fms)
- Tez No: 818387
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı spor branşlarında yaşanan spor yaralanmalarının fonksiyonel hareket taramasına göre incelenmesidir. Çalışmada Basketbol, futbol, Hentbol, Voleybol sporcularına fonksiyonel hareket testi uygulanmış ve son bir yılda geçirmiş oldukları spor yaralanmaları ile ilgili sorular yöneltilerek, fonksiyonel hareket test skoru ile ilişkilendirilmiştir. Çalışmamıza yaşları 18.±,39 olan n=259 sporcu katılmıştır. Türkiye süper (1.lig) ve alt liglerinde Basketbol, voleybol, hentbol, ve futbol oynayan bireylerin 2021 yılı içerisinde geçirmiş oldukları spor yaralanmalarının vücut bölgelerine göre hangi tür olduğu sorulmuş ve daha sonra fonksiyonel hareket testi uygulanarak geçirilmiş olan spor yaralanmalarının fonksiyonel hareket test skoru sonuçlarıyla ilişkisi tespit edilmiştir. Çalışmanın verileri; 0,05 anlamlılık düzeyinde ve %95 güven aralığında, IBM SPSS Statistics 25 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Analiz sürecinde; öncelikle Kolmogorov Smirnov Testiyle, verilerin normal dağılıma sahip olup olmadığına bakılmış ve daha sonra fark testlerine geçilmiştir. Fark testleri kapsamında; bağımsız iki grubun ortalamaları arasında anlamlı bir fark olup olmadığına bakmak için Bağımsız Örneklem T Testi, üç veya daha fazla grubun ortalamaları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını görebilmek için Tek Yönlü Anova Analizi, anlamlı farklılık olduğu tespit edilen gruplarda farkın kaynağını görebilmek için de Post-Hoc Testleri'nden Tukey HSD Testi yapılmış, niteliksel olarak belirtilen verilerin analizinde de Ki Kare Testi kullanılmıştır. çalışmanın sonucunda fonksiyonel hareket test skorları daha yüksek olan bireylerin spor yaralanmalarına daha az maruz kaldığı ve fonksiyonel hareket testinin bazı spor yaralanmalarında, yaralanma eğilimini belirlemede ve yaralanma olmadan önce tahmin etmede yardımcı olabileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine of sports injuries according to functional movement screening in different sports. Functional movement tests were applied to basketball, football, handball and volleyball athletes in the study, and these athletes were asked questions related to sports injuries which they had experienced in the previous year. The sports injuries suffered by individuals playing basketball, volleyball, handball, and football in the Turkish super (1st league) and lower leagues were determined according to which body regions and their relationship with functional movement test scores was identified. A total of 259 athletes aged 18-39 participated in the study. The data of the study; It was analyzed using the IBM SPSS Statistics 25 package program at a significance level of 0.05 and a confidence interval of 95%. In the analysis process; First of all, the Kolmogorov Smirnov Test was used to check whether the data had a normal distribution and then to the difference tests. Within the scope of difference tests; Independent Sample T Test to see if there is a significant difference between the means of two independent groups, One-Way Anova Analysis to see if there is a significant difference between the means of three or more groups, and Post-Hoc Test to see the source of the difference in the groups that are found to have a significant difference. Tukey's HSD Test was used, and Chi-Square Test was used in the analysis of qualitative data. The results of the study suggest that individuals with higher functional movement test scores are less susceptible to sports injuries. The functional movement test may be useful for predicting and determining the tendency for some types of sports injuries before they occur.