Siber çatışmaların Çin-ABD ilişkileri üzerine etkisi
The impacts of cyber conflicts on China-U.S. relations
- Tez No: 818400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YİĞİT ANIL GÜZELİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez, ABD ve Çin arasındaki siber çatışmaların ilişkiler üzerindeki etkilerini incelemektedir. Günümüzde siber çatışmalar, iki ülke arasındaki ilişkilerde önemli bir faktör haline gelmiştir. Her iki ülke de siber saldırılarla karşı karşıya kalmış ve birbirlerini siber casuslukla suçlamışlardır. Çin'in hızlı teknolojik gelişimi ve küresel etkisinin artması, ABD'nin küresel liderliği ve çıkarlarına bir tehdit olarak görülmektedir. Ekonomik güç, teknolojik rekabet, jeopolitik etki, askeri stratejik endişeler ve ideolojik farklılıklar gibi faktörler, ABD ve Çin arasındaki siber çatışmaların nedenleri ve sonuçları arasında yer almaktadır. Bu tez, ABD ve Çin arasındaki siber çatışmaların ikili ilişkiler üzerindeki etkilerini daha derinlemesine analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of cyber conflicts on U.S.-China relations. In today's world, cyber conflicts have become a significant factor in the relationship between the two countries. Both the U.S. and China have faced cyber attacks and accused each other of cyber espionage. China's rapid technological advancements and increasing global influence are seen as a threat to U.S. global leadership and interests. Factors such as economic power, technological competition, geopolitical influence, military strategic concerns, and ideological differences contribute to the causes and consequences of cyber conflicts between the U.S. and China. This thesis aims to provide a deeper analysis of the effects of cyber conflicts on the bilateral relationship between the U.S. and China.