The link between differentiation of self and satisfaction with life and relationship: The role of basic psychological needs satisfaction
Benlik farklılaşması ile yaşam ve ilişki doyumu arasındaki ilişkide temel psikolojik ihtiyaç doyumunun rolü
- Tez No: 818411
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN KOÇAK ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Aile sistemleri kuramı ve kendini belirleme kuramı ışığında gerçekleştirilen bu çalışma, benlik farklılaşması ile yaşam ve ilişki doyumu arasındaki ilişkide temel psikolojik ihtiyaçların doyurulmasının aracı rolünü incelemektedir. Çalışmaya romantik ilişki içinde olan, yaşları 18 ile 45 arasında değişen (Ortyaş = 30.21, S = 7.32) 270 Türk yetişkin katılmıştır. Veri toplamak amacıyla Demografik Bilgi Formu, Benlik Farklılaşması Envanteri, Temel Psikolojik İhtiyaçların Doyurulması ve Engellenmesi Ölçeğinin İhtiyaç Doyumu alt ölçeği, Yetişkin Yaşam Doyum Ölçeği ve İlişki Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Aracılık analizi sonuçları, aile sistemleri ve kendini belirleme kuramlarının varsayımlarıyla uyumlu olarak, benlik farklılaşması ve yaşam doyumu arasındaki ilişkide temel psikolojik ihtiyaç doyumunun kısmi aracı rolünü ve benlik farklılaşması ve ilişki doyumu arasındaki ilişkide temel psikolojik ihtiyaç doyumunun tam aracı rolünü göstermiştir. Ek olarak, cinsiyet ve yaşın çalışma değişkenleri üzerindeki rolü saptanmıştır. Araştırma sonuçları, sınırlılıklar, ileride yapılacak olan çalışmalar için öneriler ve klinik çıkarımlar ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Guided by both family systems theory and self-determination theory, this study examined the mediating role of basic psychological needs satisfaction in the relationship between differentiation of self and satisfaction of life as well as relationship. Totally 270 Turkish adults aged between 18 and 45 years (Mage = 30.21 years, SD = 7.32) who were currently in a romantic relationship participated in the study. The Demographic Information Form, Differentiation of Self Inventory, Basic Psychological Need Satisfaction Subscale of Basic Psychological Need Satisfaction and Frustration Scale, Adult Life Satisfaction Scale, and Relationship Assessment Scale were used to collect data. The results of the mediation analysis indicated the partial mediating role of satisfaction of basic psychological needs in the relationship between differentiation of self and life satisfaction, and the full mediating role of satisfaction of basic psychological needs in the relationship between differentiation of self and relationship satisfaction. In addition, the role of gender and age on study variables was also determined. Research results, limitations, recommendations for future studies, and clinical implications were discussed in the light of the related literature.