Buz hokeyi sporcularında kara ve buz performans değerleri ile cinsiyet arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between land and ice performance values and gender in ice hockey athletes
  1. Tez No: 818410
  2. Yazar: MÜSLİM ERTUĞRUL KAYIŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada kadın ve erkek buz hokeyi sporcularının buz üstü ve buz dışı performans değerlerini tespit ederek ilişki düzeylerini incelemek, iki cinsiyet arasındaki atletik performans değerlerinin farklılıklarını ortaya çıkartmak ve buz hokeyi branşında yetenek seçiminde kullanılan branşa özgü testler arasında mukayese yapmak amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2022-2023 sezonunda gençler Buz Hokeyi Liginde oynayan buz hokeyi sporcuları oluşturmuştur. Örneklem grubunu ise Anadolu Yıldızlar Ligi' ne seçilen 13-14 yaş aralığındaki 24 erkek, 13 kadın olmak üzere toplam 37 buz hokeyi sporcusu oluşturmuştur. Toplanan verilerin çözümlenmesinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin dağılımını incelemek için Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk normallik testleri kullanılmıştır. Buz üstü ve buz dışı performans değerleri arasındaki ilişkiyi incelemek için ise korelasyon analizi yapılmıştır. Kadın buz hokeyi sporcularının katılımcıların buz üstü virajlı çeviklik testi (s-turn) ile buz dışı el-göz koordinasyon testi arasında pozitif yönlü orta düzeyde, buz üstü şut hızı testi ile buz dışı stork denge testi arasında pozitif yönlü orta düzeyde, buz üstü maksimum hız testi ile buz dışı el-göz koordinasyon testi ve 20m sürat testi arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Erkek katılımcılara uygulanan buz üstü ve buz dışı atletik performans değerleri arasında herhangi bir anlamlı ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the on-ice and off-ice performance values of female and male ice hockey players, examine the relationship between these values, reveal the differences in athletic performance values between the two genders, and compare the branch-specific tests used in talent selection in ice hockey. The universe of this research consists of ice hockey players playing in the Youth Ice Hockey League in the 2022-2023 season. The sample group consists of a total of 37 ice hockey players, 24 males and 13 females, aged between 13-14, selected for the Anatolian Stars League. SPSS 20.0 package program was used to analyze the collected data. Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk normality tests were used to examine the distribution of the data. Correlation analysis was performed to examine the relationship between on-ice and off-ice performance values. Positive moderate level correlations were found between the on-ice s-turn test and the office hand-eye coordination test, the on-ice shot speed test and the off-ice stork balance test, and the on-ice maximum speed test and the off-ice hand-eye coordination and 20m speed tests for female ice hockey players. No significant relationship was found between the onice and off-ice athletic performance values applied to male participants