Figürsel çözümlemeler
Analysis of figure
- Tez No: 81843
- Danışmanlar: PROF. VEYSEL GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET insanoğlu resim yapmaya başladığından beri“insan figürü”ele alınan başlıca konular arasında yer almıştır. Figür, Batı'da da resim sanatının ana teması olmuştur. Özellikle, Rönesansla birlikte, insana ve dünyaya bakışın değişmesi ile resimde insan figürüne yaklaşım, yeni bir anlam kazanmıştır. Rönesans ile doğaya ve insana daha nesnel bir bakış açısı oluşmuş, bu durum sanata da yansımıştır. Ele alınan konu kadar, benzer konuları çalışan ustaların resimlerinin incelenmesi, resim düzeninin oluşumunda etkili olmuştur. Çalışmalarda, figürün parçaları arasındaki iç ilişkiler yanında çevresiyle olan ilişkileri sorun edilmiştir. Plastik dilin oluşumunda, motiflerin yeri önemlidir. Çizgi ve lekeye dayalı olan motifler, resimsel düzenin oluşumunda ana belirleyicilerdendir. Yan yana ve üst üste gelen renklerin birbirlerini etkilemelerinden yararlanılarak, aynı düzlem ve ard arda gelen düzlemler içinde yer alan elemanlarda, plân farkı oluşturulmaya çalışılmıştır. Resmin ihtiyacı gereği boya, ince bazen de kat kat kullanılmış, böylece yakalanan boyasal tat dili zenginleştirmiştir. Açık-koyu ilişkisine dayanan lekesel ilişkilerle boyanın kat kat ve ince kullanılmasıyla elde edilen saydamlığın, resimsel mekânın oluşumunda büyük rolü vardır. Resimlerde figürler, çıplak değil, yarı çıplak ele alınarak, erotik atmosferin yaratılması sağlanmıştır. Kadını gizemli kılan, çorap, çamaşır gibi fetiş" nesneler, kendi gerçekliklerine bağlı kalınarak ele alınmıştır. Konudan hareketle oluşturulan biçim ve motiflerin abartılması, resimsel ifadenin güçlenmesine katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Ever since the human beings started drawing pictures, the human figure has been the main subject of the drawings. This also made for the main theme of the art of drawing. Especially during the Renascence era, with the changing attitude towards humanity and the world, the approach towards the human figure has gained a different meaning. The more materialistic approach towards the nature and human beings during the Renaissance era has created another angle of approach which has also reflected in the art. As well as the subject of the matter, when studied, the works undertaken by the masters has shown that such attitudes has effected the organization of art of drawing in a positive manner. The creations, along with the internal relationship of the figure pieces, also generated the problem of their relations with the surrounding environment. In the creation of the plastic language, the place of pattern type has an important place. The patterns based on lines or stains are the main determinative factors of the organized drawing. By using the power of effect of the colours appearing side by side or on top of one other, by utilizing the elements within the same horizontal or respective horizontals following each other, a state of difference effect was attempted for creation. As the requirement of the picture, the paint which was used either thinned or heavily on top of one other has also created the taste language in the paint. In the stain relations generated through the use of light and dark colours and through the thinned or layer over layer use of the paint the acquired transparency has played a major role in the creation of pictorial location. By taking the figures in the pictures in semi nude instead of totally in the nude, creation of an erotic atmosphere was attempted. The fetish garments such as stockings, undergarments which mystifies the woman v/ere used in accordance with their own realities. The exaggeration of the designs and patterns generated from the main theme, has contributed to the strengthening of the pictorial expression.