Türkiye İş Bankası sanat kolleksiyonunda resimleri bulunan asker ressamlar
The Paintings of the military painters in the Turkish Work Bank art collection
  1. Tez No: 41098
  2. Yazar: YELDA DÖNMEZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. ÖRCÜN BARIŞTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Türkiye'de batılı resmin gelişiminde de eğitim programının olumlu sonuçları çeşitli aşamalarda oluşmuş tur. Bu olumlu sonuçların birinci aşamasını, batı anlayışındaki resmin teknik özellikleri hakkında birikime ulaşmış bireylerin kazanılmasıyla varılabilmiştir. Onecilikle elde edilen uygulamacı bir insan gücü biçimi olmuştur. Bu potansiyel birikimini tam olarak tuval resminde kullanamasa dahi, iki ana kanaldan kaynaklanarak gelişmiş ve sonuçta aynı potada yanyana, biri diğerinin önüne geçerek yer almışlardır. Bu potada Türk Resmidir. Başlangıçta kaynaklar, resim eğitiminin hedef amacı dışında, gücünü dingin ve dolaylı olarak gösterdiği askeri ve sivil eğitim kurumlarıdır. Konunun tek ve yeni bir eğitim kurumunda odaklaşması için ise, 19. yüzyıl son çeyreğinde, Sanayi-i Nefise'nin kurulmasını beklemek gerekmiştir. İkinci aşama ise; bu ilk adımların somutlaştığı ve yağlıboya resimlerle örneklendiği ve sonuçların göz lendiği somut verilerdir. Bir başka deyişle; bu ressamların sahip oldukları birikimleri nasıl kullandık larıdır. Bu bağlamda, öncelikle dikkate alınması gereken, Türk Resim sanatçıları açısından, tuval resmine giden yolda atılan ilk adımlar ve bu adımların sahipleridir. 18. yüzyıl sonundan başlayarak 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar etkinliğini sürdüren asker ressamlar grubu bu ilk adımların sahipleridir. Asker Ressamlar olgusu, dünyada eşine rastlanmayan, askerlik mesleğini seçmiş, sanatçı ruhlu kişilerle gerçekleşen bir olgudur. Bu grup, yüzyılı aşkın bir süre içinde, sanatçı ve resim iiieğitmeni olarak, toplumsal biliçlenme açısından çok yönlü işlevlere sahip ve etki alanları geniş öncü bireyler silsilesidir. Figür, özellikle insan figürü asker ressamların tuvallerinde yer alan nadir görüntülerdendir. Askeri okullarda aldıkları eğitimi, batıda aldıkları eğitimle güçlendiren ressamlarımız dışında, figürle ilgilenen pek sanatçı bulunmamaktadır. Asker ressamlar teknikleri açısından d eğ er lend iril diklerin de; öncelikle, mesleğin gereği olarak öğretilen perspektif ve gölgenin kazandığı ağırlıkla betimlemele rinde, resi m sel olmaktan çok, üçüncü boyutu doğru olarak yakalama çabası içinde oldukları sezilmektedir. Bu nedenle de, askeri okul çıkışlı ressamlar perspektif konusunda yetkin bilgiler derleyen resimler ortaya koymuşlardır. Mekan derinliğini çizgisel ve renksel değerlerle verme açısından çok başarılıdırlar. Bu özellikleriyle akademi dışında sivil okullarda yetişen ressamlardan, özellikle Darüşşaf akalılardan ayrılırlar. Gölgeye ışıktan çok önem verilmiştir. Asker ressamlar tabloları çoğunlukla ışıklı yüzeylere sahiptirler. Mimari ayrıntıları doğru olarak vermişlerdir. Ortak anlatım özelliklerine rastladığımız, en önemli etkin örnek, eğitimi sonrasında Avrupa'ya gitmeyip, manzara resmine yeni bir anlayış getiren Hoca Ali Rıza ve atölyesidir. Bu atölyeden yetiştirdiği yapıtlarıyla belirleye bildiğimiz, Ahmet Haraıii, Mehmet Ali, Yüzbaşı Rıza, Şemseddin dir. Bu sanatçıların tablolarındaki genel ifade, ışık gölge değerlerinin tüm berraklığı ile ortaya konmasıdır. ivTürk ressamlarının gelişimi ve bakış açılarının genişlemesi açısından önemli bir arlımda askeri okullar daki eğitimlerine, batıya gönderildikleri süreç içinde kazandıkları bilgileri ekleyen ressamlardır. Bu ressam larımızın Sultan Abdiilmecid döneminden itibaren Avrupanın çeşitli kentlerine gönderildikleri bilinmektedir. Batıya gönderilen asker ressamlarımızın, başlangıç ta karşılaştıkları yeni kültürel değererin algılanması açısından oldukça zorluk çektikleri şüphesizdir. Onların karşılaştıkları yeni ortam çağlar boyunca toplumla birlikte yaşanarak yaratılmış kültürün içindeki sanattır. Bu kültürel ortam içinde asker ressamlarımızın eğitimi; Geröme, Boulanger ve Cabanel gibi Paris'in klasist-roman- tik ekolleri ile karışık bir akademizmanın ölü dalgala rını yaşayan sanatçılardan alınmıştır. Bu sanatçılar yurda, daha çok akademik bir eğitimin yanında Barbizon Okulu ve Courbet'in dojayı yorumlayan anlayışı ile dönmüşlerdir. Türk resim sanatının yapı taşlarından olan adı geçen sanatçılar batı kültürünün uzun bir süreç içinde ortaya koyduğu birikimi, kendi güörüşleri ve özellikle konu seçiminde odaklasan gelenek sel değerlerle birleştirerek, sonuçta kendi yorumlarını ortaya koymuşlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Turkey, in the development of western painting art the consequences of training have been in various stages. The first contribution of these positive results the individuals who have acquired the accumulation of knowledge as for the technical properties of arts in the sense of western starı dart s of artist started to appear. First the practitioner artist had to be brought into application. Even if this accumulation of technique is not used in painting they were further progressed having originated from two major sources and consequently they found their place in the development of Turkish Painting. in the beginning these sources apart from t lie objective of Arts training appeared in the military and civilian school of education. In order to focus the subject on a novel and single educational institution, The School of Sanayi-i Nefise as it is locally called was established during the last quarter of the 19th century to provide artistic education for the first time in Ottoman Istanbul. The second stage was the materialization of these attempt where its results were seen in actual oil painting examples. In other words it is precisely how the painters applied their accumulated knowledge in their pieces. As for the Turkish painters these were the initial steps and the first Turkish painters as well who produced pioneering works on painting in Ottoman Country. Starting from the end of 18 century, until to the first quarter of 20th century the military painters viwere the owners of these initial steps. The case of military artists, was unparellelled elsewere in the world. It is realized by individuals who preferred the military profession and at the same time who had artistic inspiration in themselves. This group endured for more than a hundred years and contributed to the artist training and to the social consciousness in Otto m a n Country as well. Figures especially human figures were among rare images that appeared in the plates of military painters. Our painters who enriched their painting which they acquired in military schools with that they acquired in Europe, there was almost no artist who were interested with figure. When the military artists are evaluated for their techniques, primarily through the depiction of perspective and shadow they seem to strive catch the third dimension. Therefore the painters who graduated from military schools were particularly skillful in reflecting the perspective. They were especially successful in giving the spatial depth through linear and color values. In this, they differ from the painters raised from civilian schools and especially form Darüşşaf aka. An example of these artist was Hoca Ali Rıza and his workshop, though he did not go to Europe he brought a new understanding to landscape painting. Eminent artists among his students whom we know of having trained in his workshop were Ahmet Hamdi, Mehmet Ali and Captain Şemseddin. The general expression manifested in the paintings of these artists in the display of light and shadow values with all their clearness. viiDuring the development of Turkish artists another important effect during the military training of officer the artists were also starter! to be send to abroad at that time. It is known that starting from the era of Sultan Abdulmecit these artists were sent to various urban centers of Europe. Doubtlessly our military painters who were sent to Europe had faced substantial difficulties during their assimilation of the European culture in abroad. The context that they encountered was a cultural environment where they developed throughout their cultural lives for hundreds of years. The training of our military painters within that context were carried out by Gerome Doulanger and Cabanel who were the representives of classisist-romantic school of Paris. The plates of our military painters generally had bright and illuminated surface. They where prominent in reflecting the architectural details. Apart from academical training, these artist returned back to their country by gaining the under standing as having assimilated the Rarbizon School and Courbet's building stones of Turkish Art have combined the western cultural tradition which were accumulated with centuries with their own viev/s and their own traditional values which is reflected in choosing the subject and thus they had presented their own comments into their works. viii