Toplumsallığı içinde psikotik özne ve iktidar stratejileri
Psychotic subject and power strategies in its sociality
- Tez No: 818439
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİLER DURSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikiyatri, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Psychiatry, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 474
Özet
Bu tezde şizofreni, paranoid bozukluk ve bipolar duygudurum bozukluğu tanısı almış 15 kişiyle derinlemesine yapılan görüşmeler söylem analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm delilik kavramıyla eş ya da yakın anlamda olan bu deneyimlerin toplumsal yapılanmadaki değişimle birlikte akıl hastalığına dönüşmesi ve yeni öznellik biçimlerinin ortaya çıkması Foucault'nun iktidar anlayışı ve iktidar modelleri üzerinden ele alınmaktadır. İkinci bölümde psikoz kavramının bireysel olarak nasıl deneyimlendiği psikanalitik kuram bağlamında ele alınırken kavramın klinik dışı kullanımları üzerinde de durulmuştur. Son bölümde ise toplumsal ve bireysel etkilerle şekillenmiş bu tanıların katılımcıların hayatlarında (aile, çalışma, sosyalleşme gibi gündelik hayat deneyimlerinde; tanı, tedavi, hastalık, doktorlarla ilişkiler gibi tıbbi deneyimlerinde; engellilik, maluliyet gibi hukuksal deneyimlerinde) nasıl karşılık bulduğu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, interviews with 15 people with schizophrenia, paranoid disorder and bipolar mood disorder are evaluated by narrative analysis method. The thesis consists of three parts. In the first part, the transformation of these experiences, which are equivalent or close to the concept of insanity, into a rational thought with the change in the social structure and the emergence of new subjectivity structures are addressed through Foucault's understanding of governance narrative and governance models. In the second part, while the psychoanalytic theory chains are discussed on how the concept of psychosis is experienced individually, non-clinical uses of the concept are also emphasized. And it is discussed in the last part how these diagnoses, which are shaped by societal and individual influences, are reciprocated in their lives (in daily life experiences such as family, work, socialization; in medical experiences such as diagnosis, treatment, illness, experiences with doctors; in legal experiences such as disability and invalidity).