Bazı kanatlı etleri ve tavuk yumurtalarında kinolon kalıntılarının araştırılması
Investigation of quinolone residues in some poultry meat and chicken eggs
  1. Tez No: 818438
  2. Yazar: ZELİHA SEVDE TEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BUKET ER DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Analizleri ve Beslenme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kanatlı etlerinde ve yumurtalarda kinolon varlığı ve toplam aerob mezofil bakteri (TAMB) sayısının tespiti gıda güvenliği ve halk sağlığı açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Ankara ilindeki süpermarketlerde satışa sunulan tavuk eti, hindi eti ve tavuk yumurtalarında kinolon kalıntıları ve TAMB sayısı araştırılmıştır ve halk sağlığı açısından oluşturduğu risk değerlendirilmiştir. Bu amaçla, farklı firmalara ait 40 tavuk eti, 14 hindi eti ve 30 yumurta olmak üzere toplam 84 gıda örneği antibiyotik kalıntıları açısından enzim bağlı immünosorbent (ELISA) tekniği ile analiz edilmiştir. Örneklerdeki TAMB varlığı ise klasik geleneksel yöntemler ile araştırılmıştır. Bulgularımıza göre, kinolon açısından pozitif hindi eti örneklerinin ortalama düzeyi (±S.H) 56,69 ±12,41 µg/kg olarak bulunmuştur. Tavuk eti örneklerinde kinolon varlığına rastlanmamıştır. Tavuk eti ve hindi etinde ortalama TAMB sayısı sırasıyla 4,87±0,07 ve 4,44±0,09 log kob/g olarak bulunmuştur. Yumurta örneklerinde kinolon kalıntısı tespit edilememiştir ve TAMB sayısı tespit sınırının (
Özet (Çeviri)
The presence of quinolones in poultry meat and eggs, the determination of the total aerob mesophilic bacteria (TAMB) are important in terms of food safety and public health. In this study we investigated quinolone residues and TAMB counts of chicken meat, turkey meat and chicken eggs put on sale in supermarkets of Ankara province, determining the risks for public health. For the purpose, a total of 84 food samples such as 40 chicken meat, 14 turkey meat and 30 chicken eggs belonging to different firms were analyzed by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) technique. The presence of TAMB in the samples was investigated by classical culture methods. According to our findings, the mean level (±S.E) of positive quinolone of turkey meat samples were found to be 56.69±12.41 µg/kg. Presence of quinolone was not found in chicken meat samples. The TAMB counts of the examined chicken meat and turkey meat samples 4.87±0.07 and 4.44±0.09 log cfu/g, respectively. Quinolone residues were not detected in chicken egg samples and TAMB count was also below detection limit (