Varoluşsal bir sorun olarak yalnızlık
Loneliness as an existential question
- Tez No: 63745
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET BABÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
II ÖZET Felsefî bir bakış çalışması olan bu Çalışmada, insan, kişi, birey kavramlarının kavramsal ayrımına dayanarak yalnızlık problemine tartışma zemini sağlanmış; Jean-Paul Sartre'ın insan görüşü temele alınarak, kimi edebî anlatıların yardımıyla yalnızlık irdelenmiştir. însanın yalnızlığı, yalnızlığı tartışma konusu yapsın yapmasın, toplumsallığı içinde, türün her üyesinin paylaştığı varoluş mode'udur ki, Çalışmanın birinci bölümünde, bunun olgusal bir durum olduğu savlandı. İkinci bölümde, kişinin yalnızlığının irdelenmesi ile, kişilerin çeşitli ilişkilerinde çeşitli sorunlar ya da talepler olarak gündeme gelen türlü yalnızlık biçimlerinin varolduğu görüldü. Üçüncü bölümde ise,“birey”kavramından hareketle yalnızlığa bakıldığında, yaşadığımız çağın dayattığı, kişinin inisiyatifini aşan, ama toplumun bir üyesi (bireyi) olduğu için onu kuşatan ve belirleyen ilişkiler ağı ve bunun yarattığı atmosferde, yalnızlığın hem“insan”hem de“kişi”için ciddî problemler yarattığı gösterildi. Yalnızlığın ancak“ilişki”ile ilgisinde tartışma konusu yapılabileceği, Çalışma boyunca izlenebilir. Bu çerçevede, ilk bölümde,“ öteki ”nin rolü üzerinde durulmuş ve ikinci bölümde, öteki'nin olmadığı bir dünya örneği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY In this study which has a philosophical viewpoint, the grounds for a discussion of loneliness is established, and the conceptual distinction beetween the concepts of man, person and individual forms the basis of discussion. Loneliness is scrutinized primarily through Jean-Paul Sartre's view of man and through various literary narratives. Man's loneliness, whether one is aware of it or not, is a mode of existence which every member of the species experiences as a social being. The first chapter argues that this is a phenomenological situation. In the second chapter, it is observed that there are various kinds of loneliness which manifest themselves as various problems or demands in interpersonal relationships. In the third chapter, loneliness, when looked at from the perspective of individual, is presented as a mode of existence which causes serious problems both for“man”and“person”due to human relationships created by the contemporary conditions and which go beyond a person's initiative while surrounding and determining him/her at the same time. Throughout this study, the idea that loneliness can only be discussed in terms of“relationship”prevails. Therefore, the role of“the Other”and a world where the Other is absent are scrutinized.