Üniversite öğrencilerinin çevrimiçi oyun oynama motivasyonlarının ve oyun bağımlılığının çevrimiçi sosyal davranışlar ile ilişkisi
The relationship between undergraduate students' online gaming motivation & gaming addiction & online social behaviors
  1. Tez No: 818440
  2. Yazar: MUHAMMED ENES KESKİNKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN DEMİRTAŞ ZORBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin oyun bağımlılıkları ile çevrimiçi oyun oynama motivasyonlarının çevrimiçi prososyal davranışlarını yordamadaki rolü incelenmiştir. Bu amaçla öncelikle çalışma kapsamında üniversite öğrencilerinin çevrimiçi prososyal davranışlarını ölçmeye yönelik ölçek uyarlama çalışması yapılmıştır. Araştırmanın ölçek uyarlama aşamasına 356 üniversite öğrencisi katılmıştır. Uyarlanan ölçeğin iki faktörlü yapısı yapılan doğrulayıcı faktör analizi ile sınanmış ve ölçeğin iyi uyum indekslerine sahip olduğu bulgulanmıştır. Boyutlara ilişkin Cronbach alfa iç tutarlılık katsayısı algılanan prososyal davranış boyutu için .89 olarak, uygulanan prososyal davranış boyutu için .91 toplam ölçek için .94 olarak hesaplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Üniversite Öğrencileri için Çevrimiçi Prososyal Davranış Ölçeği, Çevrimiçi Oyun Oynama Motivasyonu Ölçeği ve Üniversite Öğrencileri İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya 452 üniversite öğrencisi katılmıştır. Çoklu doğrusal regresyon analizi sonucuna göre üniversite öğrencilerinin çevrimiçi prososyal davranışlarını sosyal ile beceri gelişimi oyun oynama motivasyonlarının yordadığı görülmüştür. Modeldeki değişkenler çevrimiçi prososyal davranışa ait varyansın %11'ini açıklamaktadır. Bununla beraber oyun bağımlılığı ve başa çıkma/kaçma, eğlence, fantezi, rekabet motivasyonlarının çevrimiçi prososyal davranışların birer yordayıcısı olmadığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of university students' gaming addictions and online gaming motivations in predicting their online prosocial behaviors was examined. The data collection instruments used in the study were the Personal Information Form, Online Prosocial Behavior Scale for University Students, Online Gaming Motivation Scale, and Digital Game Addiction Scale for University Students. A total of 452 undergraduate students participated in the study. According to the multiple linear regression analysis results, the model variables explained 11% of the variance in online prosocial behavior. However, gaming addiction and coping/escapism, fun, fantasy, and competition motivations were not significant predictors of online prosocial behaviors. In this study, a scale adaptation research was also conducted to measure university students' online prosocial behaviors. A total of 356 undergraduate students participated in the scale adaptation phase. The two-factor structure of the adapted scale was tested using confirmatory factor analysis, and it was found that the scale had a good fit. The correlation between the factors was .89. The Cronbach's alpha internal consistency coefficients for the perceived prosocial behavior dimension was calculated as .89, and the applied prosocial behavior dimension was calculated as .91, and for the whole scale, the coefficient was calculated as .94.