Beliren yetişkinlik döneminde evlilik algısı
Perception of marriage in emerging adulthood
- Tez No: 818441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN DEMİRTAŞ ZORBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin bireyleşmenin alt boyutları olan destek arayışı, bağlanmışlık, müdahalecilik, özgüven ve ebeveyni hayal kırıklığına uğratma korkusunun evlilik algısını yordamadaki rolü incelenmiştir. Ayrıca bireylerin evlilik algılarının cinsiyet, anne baba birliktelik durumu, ve romantik ilişki yaşama durumuna göre fark olup olmadığı ve yaşla ilişkisi ele alınmıştır. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubunu çeşitli üniversitelerde öğrenim gören 484 kadın ve 108 erkek olmak üzere toplam 592 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın veri toplama aşamasında beliren yetişkinlerin evlilik algısını ölçmek üzere Evlilik Algısı Ölçeği; beliren yetişkin bireylerin anne babadan bireyselleşmelerinin beş boyutunu ölçmek üzere Beliren Yetişkinlikte Bireyleşme Ölçeği ve katılımcıların sosyodemografik bilgilerini elde etmek için araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 28 programı kullanılarak çözümlenmiştir. Yapılan çoklu regresyon analizleri sonucunda, bağımsız değişkenlerin evlilik algısına ait varyansın %6'sını açıkladığı, beliren yetişkinlik döneminde olan üniversite öğrencilerinin anne bağlanmışlık ve baba destek arayışının evlilik algılarını anlamlı bir şekilde yordadığı bulunmuştur. En güçlü yordayıcı değişkenin ise anne bağlanmışlık olduğu görülmüştür. Beliren yetişkin bireylerin cinsiyet ve anne baba birliktelik durumuna göre evlilik algılarında anlamlı bir fark yoktur. Beliren yetişkin bireylerin romantik ilişki yaşama durumlarına göre evlilik algılarında ilişkisi devam edenler lehine anlamlı bir fark vardır. Ayrıca evlilik algısı ile yaş arasında ilişki yoktur. Araştırmadan elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılarak ileride yapılacak çalışmalarda araştırmacılara ve uygulayıcılara yönelik konu hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, the role of support seeking, attachment, intrusiveness, self-confidence, and fear of disappointing the parent in predicting the perception of marriage in emerging adulthood was examined. In addition, it was also examined whether there is a difference in individuals' perceptions of marriage according to gender, parental relationship status, age, and romantic relationship status. Descriptive survey model was used in the study. The study group consisted of 592 students (484 female and 108 male) from various universities. In the data collection phase of the study, the Perception of Marriage Scale was administered to measure emerging adults' perception of marriage; the Individualization in Emerging Adulthood Scale was administered to measure the five dimensions of emerging adults' individualization from their parents; and the Personal Information Form created by the researcher to obtain sociodemographic information of the participants. The data obtained were analyzed using SPSS 28 program. As a result of multiple regression analyses, it was found that the independent variables explained 6% of the variance of perception of marriage, and maternal attachment and paternal support seeking significantly predicted the perceptions of marriage of university students in emerging adulthood. The strongest predictor variable was found to be maternal attachment. There is no significant difference in emerging adults' perceptions of marriage according to gender, parental relationship status and age. According to the romantic relationship status of emerging adults, there is a significant difference in their perceptions of marriage in favor of those who continue their relationship. The findings obtained from the study were discussed in the light of the literature and suggestions were made for researchers and practitioners in future studies.