Çay lifinin kimyasal aktivasyonu ile karbon yapılara dönüşümün incelenmesi
Investigation of the conversion of tea fiber to carbon structures by chemical activation
  1. Tez No: 818448
  2. Yazar: GHATH AL HAFEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KANTÜRK FİGEN, PROF. DR. ADNAN MİDİLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Aktif karbon üretiminde, yüksek karbon içeriğine sahip farklı özelliklerdeki organik malzemeler hammadde olarak tercih edilebilir. Uçucu madde içeriği düşük ve odunsu biyokütle olarak bilinen çay lifleri, yapısındaki yüksek karbon içeriğinden dolayı aktif karbon üretiminde değerlendirilebilir. Bu çalışmanın temel amacı, çay lifinin kimyasal aktivasyonu ile karbon yapılara dönüşümünün incelenmesidir. Aktif karbon üretiminde ön karbonizasyon ile kimyasal aktivasyon, ön hidrotermal ile kimyasal aktivasyon ve sadece kimyasal aktivasyon olarak 3 farklı yöntem kullanılmıştır. Elde edilen karbon yapıların farklı atık su kirleticilerinin giderimindeki performansları incelenmiştir. Sonuç olarak; çay lifinin ön karbonizasyon işleme tabii tutulması sonrası KOH kimyasal ajanıyla aktifleşerek hazırlanan karbon yapının metilen mavisi gideriminde aktivite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the production of activated carbon, organic materials with different properties with high carbon content can be preferred as raw materials. Tea waste, known as woody biomass with low content of volatile matter, can be evaluated in the production of activated carbon due to its high carbon content. The main purpose of this study is to examine the transformation of tea fiber into carbon structures by chemical activation. Three different methods were used in the production of activated carbon: chemical activation with pre-carbonization, chemical activation with pre-hydrothermal, and only chemical activation. The performances of the obtained carbon structures in the removal of different wastewater pollutants were investigated. In conclusion, after pre-carbonization treatment of tea fiber, the carbon structure prepared by activating with KOH chemical agent showed activity in methylene blue treatment.