Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinde asgari ücret: Karşılaştırmalı bir analiz
Minimum wage in Turkey and European Union countries: A Comparative analysis
  1. Tez No: 818449
  2. Yazar: BURÇİN ESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ücret, işçinin en önemli gelir kaynağı, işverenin de önemli bir maliyet unsurudur. Bu nedenle ücret konusu ülke ekonomisi için son derece önemlidir. İşçiye, insan onuruna yaraşır asgari bir geçim düzeyi sağlamaya yetecek ücret miktarının belirlenmesi amacıyla, XX. yüzyılın başından beri ülkelerin anayasa ve yasalarında yerini alarak günümüze kadar çeşitli uygulama biçimleriyle gelen asgari ücret, hükümetlerin önemli bir sosyal politika aracını oluşturmaktadır. Uluslararası düzenlemeler temelinde, hemen hemen bütün dünya ülkelerinde uygulanan asgari ücret mevzuatı, bu düzenlemelerin çizdiği sınırlar çerçevesinde, ülkeden ülkeye farklılıklar göstermektedir. Bu çalışmada; AB'ye üye olma yolunda ilerleyen Türkiye'de ve AB'de mevcut bulunan asgari ücret uygulaması ortaya koyulmuş, ülkemizdeki asgari ücret uygulamasının AB ülkelerindekine yakınlığı ve bu doğrultuda Türkiye'de yapılması gereken uygulamanın nasıl olması gerektiği değerlendirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde asgari ücret teorileri ve tarihsel gelişimi incelenmiş, ikinci bölümde Türkiye'deki asgari ücretin gelişimi analiz edilmiş ve üçüncü bölümde de AB ülkelerindeki ve AB'ye kabul edilen en son ülkelerdeki asgari ücret uygulamaları ele alınmış ve Türkiye ile karşılaştırma yapılmıştır. Sonuç itibariyle; AB'nin asgari ücret konusunda ortak bir politika izlemediği, her ülkenin kendi sosyo-ekonomik durumu çerçevesinde bir asgari ücret uyguladığı saptanmıştır. AB ülkelerinde bu konuda ortak bir düzenlemenin olmamasından ötürü, Türkiye'nin de özellikle uyması gereken ilave bir uygulamanın da bulunmadığı anlaşılmış, asgari ücret uygulaması her bir üye ülke açısından tek tek incelenerek Türkiye ile karşılaştırılmış ve Türkiye'nin sosyo-ekonomik durumu dikkate alınarak asgari ücret uygulamasının iyileştirilmesi için bazıöneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
For the great majority of employee, the wage is both main source of income and also is an important part of production cost for employer. Therefore, minimum wage essentially dictates standard of living is a sensitive issue for the country's economy. Since the beginning of 20th century up to day, to provide a minimum life standards to employee as an important part of social policy programs to offer workers with a decent living, many countries have forced employers to put into practice the minimum wage by laws and constitution. In the light of international arrangement by the international institutions, minimum wage is an inseparable part of domestic laws, but its application and regulation are different and changes by countries. In this study; issue of minimum wage in Turkey which is a candidate country on the road to the EU is being studied and compared to the EU countries regarding similarities and differences. In the first part of this study, theories and its historical development of minimum wage are being presented, and then in the second part, development of minimum wage in Turkey is being studied, and finally the third part analyses and compares applications of minimum wages in the EU countries and the new member countries to Turkey. The conclusion is that there is no any specific common policy regarding minimum wage for the EU countries, and each country has its own specific application based on country's socio-economic conditions. Due to absence of a common policy for minimum wage, Turkey has no any additional specific obligation. For this study application of minimum wage for each member countries of the EU is being compared to Turkey, and some policy suggestions are being presented regarding Turkey's socio-economic conditions for the improvement of minimum wage application.