Ücretler üzerindeki kamusal yüklerin incelenmesi ve değerlendirilmesi: Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeler karşılaştırması
Examination and evaluation of tax wedge on wages: Comparison of Turkey and the European Union countries
  1. Tez No: 330405
  2. Yazar: SERDAR ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. NİL TOSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Çalışmamız ücretler, özellikle de kamu personeli ücretleri üzerinde devlet tarafından oluşturulmuş kamusal yükler konusunda derinlemesine bilgi üretilmesi amacına hizmet etmektedir. Toplumun tüm kesimlerini doğrudan veya dolaylı olarak yakından ilgilendiren ücretler üzerindeki kamusal yükler, siyaset ve bürokrasinin bakış açısı dışında tarafsız ve bilimsel gözle, yasal mevzuat ve maliye bilimi çerçevesinde değerlendirilmektedir.Çalışmada, en az geçim indirimi, ayırma kuramı, gelir vergisi tarifesi, vergilendirme yöntemleri, gelir vergisi istisnaları ile sosyal güvenlik prim oranları ve matrahları gibi kamusal yükü belirleyen unsurlar değerlendirilerek, her biri ile ilgili öneriler geliştirilmektedir. İstisnalar ile ilgili olarak; Türkiye'de memurlar ve diğer kamu görevlilerinin, ücretin bir parçası olarak aldıkları tazminatlar, ödenekler ve diğer ek ödemelerin gelir vergisi ve sosyal güvenlik prim kesintileri dışında tutulmasının yarattığı adaletsiz durum tüm yönleri ile ortaya konularak, AB üyesi ülkelerde bu tür farklı uygulamaların varlığı sorgulanmaktadır. Ayrıca, AB üyesi ülkelerdeki kamusal yükler genel olarak incelenmekte, ardından ise İngiltere, Almanya, İspanya ve Romanya'da asgari ve ortalama ücret seviyelerinde kamusal yükler ve belirleyici unsurlar hakkında değerlendirmeler yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis serves the purpose of the production of in-depth information about tax wedges on wages which created by the state, especially on public employees? wages. Tax wedges on wages which directly or indirectly related to all segments of society evaluated on a view of objective, scientific perspective and with a framework of legal regulation and fiscal science outside perspective on politics and bureaucracy.In this study, proposals are developed by evaluation of each determinant of the tax wedges such as, a minimum subsistence allowance, separation theory, the income tax rate, taxation methods, exceptions, income tax and social security contribution rates and bases. A deeper inside of exceptions; first the unfair situation created by exclusions of tax income and social security contributions on compensations, allowances and other additional payments as a part of civil servants? and other public officials? wages in Turkey clarified by all aspects, then different kinds of regulations at EU countries are examined. In addition to regulations, public tax wedges in the EU Member States also examined and assessments were made by tax wedges and determinant factors on the minimum and average wage levels at United Kingdom, Germany, Spain and Romania.