Bağımsız mali konseylerin ve mali kuralların GSYH büyüme tahminleri üzerindeki etkisinin ölçülmesi
Measuring the impact of independent fiscal councils and fiscal rules on GDP growth forecasts
- Tez No: 818463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ÖZDİLER KÜÇÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye (Kamu Ekonomisi) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
2008 yılında yaşanan küresel ekonomik krizle ülkelerin kamu mali yönetimlerindeki zayıflıklar anlaşılmıştır. Başta gelişmiş ekonomiler bu zayıflıkları gidermek, kaynak tahsisinde etkinliği sağlamak, maliye politikasının güvenilirliğini ve mali sürdürülebilirliği güçlendirmek için orta vadeli programlara temel teşkil eden tahminlerin güvenilirliğini artırmaya yönelik bağımsız mali konseyler oluşturmuş ve mali kurallar uygulamaya başlamıştır. Bu çalışmada bağımsız mali konseylerin ve mali kuralların GSYH büyüme tahminleri üzerindeki etkisi tespit edilmeye çalışılmaktadır. Bu amaçla ilk olarak kamu mali yönetim reformuna ve orta vadeli harcama sistemine (OVHS) ilişkin kavramsal çerçeve ortaya konulmuştur. OVHS'leri güçlendirmede rol oynayan mali kurallar ve bağımsız mali konseyler tanıtılmıştır. Çalışmada, 2009-2019 döneminde 23 ülke için GMM tahmincisi ile bağımsız mali konseylerin ve mali kuralların GSYH büyüme tahmin hatası üzerindeki etkisi 9 farklı modelle incelenmektedir. Model sonuçlarına göre, mali kuralların tamamının GSYH büyüme tahmin hatasını azaltmada etkili olduğu ve bu kurallar arasında ise sırasıyla en çok borçlanma kuralının, harcama kuralının ve bütçe dengesi kuralının GSYH büyüme tahmin hatasını azaltmada etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca tahmin yetkisi olan veya tahminlere görüş veren mali konseylerin tahmin hatası üzerindeki etkisi incelenmiş ve söz konusu mali konseylerin tahminlerin doğruluğunu artırmada etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma, Türkiye'deki kamu mali yönetim sisteminin iyileştirilmesine yönelik önerilerle sonlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The 2008 global financial crisis revealed the existence of high fiscal risks and weaknesses in the public finance management process. In order to overcome these weaknesses, allocate resources efficiently, and strengthen the credibility of fiscal policy and fiscal sustainability, especially developed economies have established independent fiscal councils and started to implement fiscal rules to increase the reliability of the forecasts that form the basis of medium-term programs. In this study, the effects of independent fiscal councils and fiscal rules on GDP growth forecasts are aimed to be determined. The institutional forms of the financial councils of the countries involved in the empirical research are mentioned. For this purpose, firstly, the conceptual framework for the public financial management reform and the medium-term expenditure system (MTEF) has been put forward. Fiscal rules and independent fiscal councils playing a role in reinforcing MTEFs have been introduced. In the study, the effects of independent fiscal councils and fiscal rules on GDP growth forecast error are investigated with nine different models using the system Generalized Method of Moments (GMM) for 23 economies over the period 2009-2019. The result shows that it was concluded that all of the fiscal rules were effective in reducing the GDP estimation error, and among these rules, the borrowing rule, the expenditure rule, and the budget balance rule were the most effective in reducing the GDP growth forecast error, respectively. In addition, the effect of the financial councils, which have forecasting authority or evaluating of ex-ante forecasts, on the forecast error has been examined and it has been concluded that the financial councils are effective in increasing the accuracy of the forecasts. The study ends with recommendations for the improvement of the public financial management system in Turkey.