Velilerin eğitim harcamalarının eğitimden beklentilerini karşılaması konusunda veli görüşleri
Parents' views on whether education spending meets their expectations of education
- Tez No: 818462
- Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KARAKÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Velilerin eğitim için yaptıkları harcamalar son yıllarda giderek artmaktadır. 1980'lerden sonra değişen dünya ekonomik sistemiyle birlikte kamu hizmetlerinde başlayan özelleştirme yönündeki dönüşüm eğitim alanında da 2000'li yıllardan sonra etkisini arttırarak devam ettirmektedir. Hükümet politikalarıyla yasal zemini oluşturulan eğitim sistemindeki özelleştirme temel eğitim, ortaöğretim ve yükseköğretim düzeylerinde hızlı bir ivmeyle artarak yaygınlaşmaktadır. Bu özelleştirme doğrudan ya da dolaylı olarak bireylerin ya da velilerin eğitim harcamalarını da etkilemiştir. Eğitimin maliyetini geçmişe göre veliler daha büyük oranlarda ceplerinden ödemeye başlamışlardır. Velilerin Türkiye'de gerek kamu gerek özel okullarda okuyan öğrencileri için doğrudan veya dolaylı olarak eğitim için yaptıkları harcamalar giderek artmaktadır. Bu araştırmada velilerin eğitim harcamalarının eğitimden beklentilerini karşılaması konusuna ilişkin görüşlerinin çözümlenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu bir devlet okulundan ve bir özel okuldan maksimum çeşitlilik yöntemiyle seçilen 28 veliden oluşmaktadır. Veriler görüşme yöntemiyle toplanarak içerik analizi tekniğiyle çözümlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında; velilerin çocuklarının eğitimi için yaptıkları harcamalar, özel eğitim kurumları öğrenim ücretleri, kitaplar, kırtasiye malzemeleri, etüt veya özel ders ücretleri, eğitim teknolojileri, ulaşım ve yemek gibi çeşitli kalemleri içermekte olup bu harcamalar 2022-2023 öğretim yılı özelinde öğrenci başı 2.500 TL ile 200.000 TL arasında değişmektedir. Eğitim harcamaları, velilerin eğitim düzeyine, eğitim kurumu tercihlerine, gelir düzeyine, yaşadığı bölgeye ve diğer faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Velilerin eğitimden beklentileri bağlamında eğitime yapılan harcamalarda büyük bir pay özel okul ücretleri olmak üzere hem devlet okulu hem de özel okul velileri, okullarını çeşitli alanlarda yetersiz gördüklerinden dolayı çocuklarının hem akademik hem de sosyal gelişimi açısından etüt merkezleri, özel dersler, sosyal, sportif, sanatsal etkinlik ve kurslar gibi alanlarda yoğun harcamalar yapmaya kendilerini zorunlu görmektedirler. Araştırma sonucunda hem özel hem de devlet okulu velilerinin; özellikle akademik ve sosyal etkinlik alanında okul eğitiminden beklentileri karşılanmamakta ve bu alanlarda yoğun bir şekilde harcama yaptıkları sonucu ortaya çıkmıştır. Sosyal adalet ve gelir dengesizlikleri açısından Türkiye'de velilerin eğitime yapabildiği harcamalar değişkenlik göstermekte olup belirli kesimler için bu durum sınırlılık (dezavantaj) oluşturmaktadır. Eğitimin doğrudan ya da dolaylı olarak özelleştirilmesinde düşük gelir grubundaki kesimlerin rekabet ortamında dezavantajlarının giderilebilmesi için gerek devlet okulları gerek de özel okullar daha eşitlikçi bir modelle dengelenmelidir. Özel okulların ve devlet okullarının velilerin beklentilerini karşılamadaki yetersizlikleri dikkate alınarak, eğitim sistemlerini ölçütlere oturtmaları, devlet tarafından denetlenmeleri ve aradaki yoğun nitelik farklılıklarının giderilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Household expenditure on education has increased in recent years. The transformation towards privatisation, which began in public services with the change in the world economic system after the 1980s, has had an increasing impact on education since the 2000s. Privatisation in the education system, the legal basis for which has been established by government policy, has increased and spread at a rapid pace at the levels of primary, secondary and higher education. This privatisation has directly or indirectly affected the educational expenditure of individuals or parents. Parents have started to pay for education out of their own pockets at a higher rate than in the past. In Turkey, the direct or indirect expenditure on education is increasing for students studying in both public and private schools. The aim of this study is to analyse parents' views on the educational expenses they incur for their children's education and their expectations from education. This research was conducted using the case study method, one of the qualitative research methods. The study group of the research consists of 28 parents selected by maximum diversity method from a public school and a private school. The data were collected using the interview method and analysed using the content analysis technique. According to the results of the study, parents' expenditures on their children's education include various items such as tuition fees at private educational institutions, books, stationery, tutoring or private tutoring fees, educational technology, transportation and food, and these expenditures vary between TL 2,500 and TL 200,000 for the 2022- 2023 academic year. Expenditure on education varies according to parents' level of education, preferences for educational institutions, income level, region of residence and other factors. In the context of parents' expectations from education, private school fees account for a large share of education expenditure, and both public and private school parents feel obliged to make intensive expenditures in areas such as study centres, private tuition, social, sports, artistic activities and courses for the academic and social development of their children, as they consider their schools to be inadequate in various areas. According to the research, both private and public school parents' expectations of school education are not met, especially in the areas of academic and social activities, and they spend heavily in these areas. In terms of social justice and income inequality, the amount of money parents can spend on education in Turkey varies and this situation creates disadvantages for certain groups. In the direct or indirect privatisation of education, both public and private schools should be balanced with a more egalitarian model in order to eliminate the disadvantages of low-income groups in the competitive environment. Given the inadequacies of private and public schools in meeting parents' expectations, it is recommended that their education systems be based on criteria, supervised by the state, and that the intense differences between them be eliminated.