Kesikli enerji kullanan yapılarda bulanık mantık tabanlı ısıtma ve soğutma kontrolü
Fuzzy logic based heating and cooling control in buildings using intermittent energy
  1. Tez No: 818470
  2. Yazar: SERDAR EZBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN AKDOĞAN, DOÇ. DR. ZAFER GEMİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Binaların ısıtma ve soğutma sistemlerinde enerji tasarrufu sağlayan teknolojiler son yıllarda büyük ilgi görmektedir. Sürekli enerji kullanımına ihtiyaç duymayan kesikli enerji tüketen yapıların ısıtma ve soğutma sistemlerinde enerji tasarrufu sağlamak verimlilik açısından önemli olup, mekanik sistemlerin dur-kalk prensibi ile genel verimliliği azaltmakta ve ortamın termal konforu sağlanamamaktadır. Bu tez çalışmasında, enerji tasarrufu ve değişken ortam koşullarına uyum sağlamak için kesikli çalışan radyant ısıtma ve soğutma sisteminin bulanık mantık kontrolü amaçlanmıştır. Bulanık mantık kontrol, matematiksel modellerin türetilmesinin zor olduğu karmaşık sistemlerde belirsiz veya kesin olmayan bilgileri değerlendirerek etkili bir çözüm sunar. Geliştirilen kontrol stratejisinde, iç ortam hava sıcaklığı, dış ortam sıcaklığı, geri dönüş suyu sıcaklığı ve sistem çalışma süresinin ayarlanması parametreleri yer almaktadır. Bulanık mantık kuralları, uzman bilgisinden ve sistemin performans gözlemlerinden yararlanılarak oluşturulmuştur. Çalışmalar, toprak kaynaklı ısı pompaları ve termal enerji depolama ünitesine sahip radyant zemin ısıtma ve soğutma sistemi olan bir camide gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda bulanık mantık kontrolü sayesinde %10 ile %25 arasında enerji tasarrufunun sağlandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy-saving technologies for heating and cooling systems in buildings have received significant attention. Energy saving has become crucial in intermittently used radiant heating and cooling systems. This is because the stop-start operation of the mechanical systems causes the overall efficiency to decrease even more, and thermal comfort of the environment cannot be provided. This thesis investigates the fuzzy-logic control structure of an intermittent radiant heating and cooling system to save energy and adapt to variable ambient conditions. Fuzzy logic control can handle imprecise or uncertain information, making it an effective solution for complex systems in which mathematical models are difficult to derive. The control strategies included the actual ambient air temperature, outdoor temperature, return water temperature, and working-time adjustment of the system. Fuzzy logic rules were created using expert knowledge and system performance observations. Studies were conducted on a radiant underfloor heating and cooling system with ground source heat pumps and a thermal energy storage unit of a mosque. As a result of these studies, it was observed that energy saving was achieved with fuzzy logic control.