Bütüncül farkındalık eğitiminin okul öncesi dönem çocuklarının öz düzenlenme ve sosyal becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of holistic awareness education on the self-regulation and social skills of pre-school children
- Tez No: 818475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGE AKGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitimde“Bütüncül Farkındalık Eğitimi”nin çocukların öz düzenleme ve sosyal becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışmada“Ön Test-Son Test Kontrol ve Deney Gruplu”yarı deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Nicel işlemden sonra çocukların ve deney grubu öğretmeninin görüşlerini almak amacıyla nitel görüşme yapılmıştır. Karma araştırma modeli ile yapılan çalışmanın çalışma grubunu Ankara ilinde yer alan Millî Eğitim Bakanlığına bağlı özel iki anaokulu oluşturmaktadır. Çalışma grubunda yer alan çocukların seçimi için uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma grubunu okul öncesi eğitim döneminde 20 deney, 40 kontrol olmak üzere 60 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Öz Düzenleme Becerileri Ölçeği”ve“Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği”,“Çocuk Görüşme Formu”ve“Öğretmen Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırmada deney grubuna, araştırmacı tarafından uzman görüşü alınarak son hali verilerin 20 etkinlikten oluşan“Bütüncül Farkındalık Eğitimi”10 hafta boyunca haftada iki gün uygulanmıştır. Araştırma sonucuna göre son test sonuçlarında deney grubunun Öz Düzenleme Becerileri Ölçeği ve alt boyutlarından düzenleme becerileri, Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği ve alt boyutları toplam ortalaması kontrol gruplarına göre daha yüksektir. Bu sonuç sosyal becerilerin ve öz düzenleme becerilerin gelişmesinde“Bütüncül Farkındalık Eğitimi”nin etkisini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of“Holistic Awareness Education”in preschool education on children's self-regulation and social skills. In this study, it was aimed to reveal the effects of children's awareness of social skills and self-regulation during pre-school education period on children. In the study, the quasi-experimental research model“Pre-Test-Post-Test Control and Experiment Group”was used. After the quantitative process, a qualitative interview was conducted to get the opinions of the children and the experimental group teacher. The study group of the study conducted with the mixed research model consists of two private kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in the province of Ankara. Appropriate sampling method was used for participant selection. The research group consists of 60 children, 20 of whom are experimental and 40 are control, during the pre-school education period. In the research,“Self-Regulation Skills Scale”and“Social Skills Assessment Scale”,“Child Interview Form”and“Teacher Interview Form”were used as data collection tools. As a result of the study, it was determined that the experimental group and the control group 1 and 2 showed statistically significant differences between their ability to regulate, SCA and its sub-dimensions. According to this, in the post-test results, the total average of the experimental group's Self-Regulation Skills Scale and its sub-dimensions (the regulation skills) and the Social Skills Assessment Scale and its sub-dimensions, were higher than the control groups. This shows the effect of holistic awareness training.