Paslanmaz çelik ve bakır malzemenin sert lehimleme ile birleşebilirliğinin araştırılması
Researching of joining stainless steel and copper material with brazing
- Tez No: 818501
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET GÜLENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada östenitik paslanmaz çeliklerin sahip olduğu yüksek korozyon dayanımları, mekanik özellikleri, şekillendirme kabiliyetleri ile aynı zamanda bakır metalinin sahip olduğu yüksek ısı ve elektrik iletim özelliklerinden faydalanmak için, 200x70x2mm boyutlarındaki AISI 304 paslanmaz çelik levha ile ticari bakır levhalar, gümüş alaşımlı ilave dolgu metali ile sert lehimleme yöntemi ile birleştirilmiştir. Elde edilen birleşimlerin arayüzeylerini incelemek için mikroyapı ve taramalı elektron mikroskobu (S.E.M) incelemesi gerçekleştirilmiştir. Mikroyapı incelemelerinde bindirme pozisyonunda birleştirilen parçanın lehim bölgesinde tane irileşmesi görülmüştür. Mekanik özelliklerini tespit etmek amacıyla da sertlik testi, çekme testi ve eğme testleri uygulanmıştır. Lehimleme işleminde başarılı bir birleşme sağlanmış ve ana metallerde herhangi metalurjik değişim olmamıştır. Sonuç olarak gümüş alaşımlı gümüş lehim işleminin paslanmaz çelik – bakır çiftinin birleştirilmesinde uygulanabilir yöntem olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, 200x70x2mm AISI 304 stainless steel sheet and commercial copper sheets were joined by brazing method with silver alloy filler metal in order to take advantage of the high corrosion resistance, mechanical properties and forming capabilities of austenitic stainless steels, as well as the high heat and electrical transmission properties of copper metal. Microstructure and scanning electron microscopy (S.E.M) examination was performed to examine the interfaces of connections. In the microstructure investigations, grain coarsening was observed in the solder zone of lap position. In order to determine mechanical properties; hardness test, tensile test and bending tests were applied. As a result of brazing, a successful joint was achieved and there was no metallurgical change in the base metals. As a result, it has been seen that silver alloy silver brazing is a viable method for joining the stainless steel-copper pair.