Diyabetik nefropatide omega 3 ve omega 6 çoklu doymamış yağ asitleri profilinin lc-ms/ms ile belirlenmesi ve inflamatuvar cevap üzerıne olan etkilerinin değerlendirilmesi
Determination of the profile of omega 3 and omega 6 polyunsatural fatty acids in diabetic nephropathy by lc-ms/ms and evaluation of their effects on inflammatory response
- Tez No: 818526
- Danışmanlar: DOÇ. AYSUN HACIŞEVKİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Diyabetik nefropati (DN), son dönem böbrek hastalıkları arasında yer alan ve birçok komplikasyona sebep olan bir sağlık sorunudur. Hastalıkla birlikte artan inflamasyon ve vücuttaki anti-inflamatuvar etkili biyomoleküllerin azalması hastalığın ilerlemesinde etkili olmaktadır. Ayrıca, hastalığın erken tanısı tedavi sürecinde önemli bir avantaj sağlamaktadır. Son araştırmalar dolaşımdaki miRNA'ların hastalık tanısı için potansiyel belirteçler olduğunu göstermektedir. Omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri (ÇDYA), DN'ye karşı koruyucu etkilere sahip olabilir. Ancak, omega-6 ÇDYA'ların etkileri daha belirsizdir. Lipoksinler (LX), inflamasyonu azaltmada önemli bir rol oynayan anti-inflamatuvar moleküllerdir ve DN üzerinde olumlu etkileri olabilir. Çalışmamızda 120 hasta, albumin/kreatin (AKO) oranına göre üç gruba ayrıldı. Çalışma grupları şu şekilde oluşturuldu: kontrol grubu (40 sağlıklı birey), Grup 1: normal ya da hafif artmış albuminürisi olan 40 birey (AKO 300 mg/gün), Grup 3: ileri derecede artmış albuminürisi olan 40 birey (AKO >300 mg/gün). Proinflamatuvar belirteçler (TNF-α ve IL-6) ve antiinflamatuvar belirteç (lipoksin A4 (LXA4)), ELISA tabanlı spektrofotometrik ölçümlerle tayin edildi. Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri düzeyleri, LC-MS/MS metodu kullanılarak, miRNA-29c seviyesi ise Reverse-Transkriptaz PCR (RT-PCR) metodu kullanılarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Diabetic nephropathy (DN) is a health issue classified among end-stage renal diseases, causing numerous complications. Increased inflammation and reduced levels of anti-inflammatory biomolecules in the body play a significant role in the progression of the disease. Early diagnosis of DN also provides a crucial advantage in the treatment process. Recent studies indicate that circulating miRNAs have the potential to serve as markers for disease diagnosis. Omega-3 polyunsaturated fatty acids (PUFAs) may possess protective effects against DN, while the effects of omega-6 PUFAs remain less certain. Lipoxins (LX) are anti-inflammatory molecules that play an important role in reducing inflammation and may have positive effects on DN. In our study, 120 patients were divided into three groups based on the albumin/creatinine (ACR) ratio: control group (40 healthy individuals), Group 1: 40 individuals with normal or mildly increased albuminuria (ACR 300 mg/g/day), Group 3: 40 individuals with severely increased albuminuria (ACR >300 mg/g/day). Proinflammatory markers (TNF-α and IL-6) and an anti-inflammatory marker (lipoxin A4 (LXA4)) were determined through ELISA-based spectrophotometric measurements. Levels of omega-3 and omega-6 fatty acids were measured using LC-MS/MS, while the miRNA-29c level was measured using the Reverse-Transcriptase PCR (RT-PCR) method.