Kırgızistan Cumhuriyeti'nde eğitim hakkı örneğinde insan haklarının bütünselliği sorunu
- Tez No: 81858
- Danışmanlar: PROF. DR. İONNA KUÇURADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
11 ÖZET Tüm dünyada ve tek tek ülkelerde yaşayan insanları ve onların hayatını etkileyen ideler ve problemler arasında, insan haklan idesi ve insan haklarım koruma problemi önümüzdeki yüzyılda giderek daha büyük önem kazanacaktır. Bu nedenle, insan haklarının felsefî bilgisine duyulan ihtiyacın da gitgide artması doğal olacaktır. Bu çalışmanın problemi, insan haklarının korunmasında öncelik sorunuyla ilgili tartışmadır. Tezde, insan haklarının bütünselliği, bir yandan teorik olarak -bu tartışmayı gereksiz kılan İoanna Kuçuradi'nin insan hakları kavramı kullanılarak-, diğer yandan da empirik olarak -Kırgızistan Cumhuriyetindeki eğitim hakkının korunmasıyla ilgili sorunlar örnek verilerek- temellendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, İoanna Kuçuradi'nin insan hakları idesini, belirli bir insan anlayışına ve insanın değerinin bilgisine dayanan kavramlaştırması ele alınmış; ve insan haklarının bir bütün olarak korunması, felsefi, etik ve politik bir problem olarak ortaya konmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde, insanın değerinin korunmasının nesnel koşulu olan insan hakları ile öznel koşulu olan insan haklan eğitimi arasındaki bağlantı ele alınmış ve insan haklarının hayatta korunabilmesinin, önemli ölçüde eğitime bağlı olduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, Kırgızistan Cumhuriyeti Anayasasında ve Eğitim Yasasmda yer alan insan hakları anlayışı ve eğitim anlayışı, daha önce ele alman insan hakları ve eğitim kavramları ışığında değerlendirilmeye çalışılmış ve bu ülkenin yüksek öğretim kurumlarında insan hakları eğitiminde ders kitabı olarak kullanılan İnsan Hakları ve Demokrasi başlıklı kitapta yer alan insan hakları anlayışı ve insan hakları sınıflaması incelenmiştir.Ill Sonuç bölümünde, İoanna Kuçuradi'nin etik temelli görüşler olarak insan hakları görüşü ve eğitim görüşünün genel olarak çağımız için, özel olarak da Kırgızistan Cumhuriyeti 'nin koşullarında, Kırgızistan'da yaşayan bizler için önemi gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Among the ideas and problems which at present affect human beings living in different countries all over the world, the idea of human rights and problems related to their protection will become more and more important in the coming century. For this reason, the need for philosophical knowledge of human rights will also become greater. The problem of the present study is the debate on the question of priorities in the protection of human rights. It attempts to justify the indivisibility of human rights, on the one hand theoretically, by using Ioanna Kuçuradi's conceptualization of human rights which makes superficial such a debate, and on the other hand emprically, by giving as example problems faced with in the protection of the right to education in the Republic of Kyrgyzstan. In the first chapter of the study an exposition is made of Ioanna Kuçuradi's conceptualization of the idea of human rights, developed on the ground of a given conception of the human being and the knowledge of its value, and subsequently the problem of the protection of human rights is put forward as a philosophical, ethical and political problem. The second chapter deals with the connection between human rights as the objective conditions of the protection of human dignity, and the education of human rights as the subjective condition of its protection. It tries to show that the possibility of the protection of human rights in everyday life depends, to a great extent, on ethical education. In the third part, the conceptions of human rights and education underlying the Constitution of the Republic of Kyrgyzstan and the Law of Education are evaluated in the light of the concepts of human rights and education described in the previous, chapters. In addition, the conception and classification of human rights in the textbook called Human Rights and Democracy which is used in the teaching ofV human rights courses in the universities of the Republic of Kırgızistan is discussed and evaluated in the same spirit. In the Conclusion the attempt is made to show the importance of Ioanna Kuçuradi's ethically grounded views on human rights and education in general, and particularly its importance for us who live in the present conditions of the Republic ofKyrgyzstan.