The Development of George Orwell's political consciousness
George Orwell'in politik anlayışının gelişimi
- Tez No: 81856
- Danışmanlar: DR. LAURENCE RAW
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET George Orwell, XX. yüzyılın tanınmış yazarlarındandır. İki dünya savaşının ve hızlı endüstrileşmenin etkisiyle, giderek büyüyen totaliter sistem tehlikesi, insan hayatının makineleşmesi ve maddileşmesi gibi pek çok sosyo-politik konuyla ilgilenmiştir. Bu tezde Orwell'in Coming Up For Air (1939), Animal Farm (1945) ve Nineteen Eighty-Four (1948) romanlanndaki 'totaliter sistem' ve 'birey' ('olma') ile ilgili görüşlerine değinilerek, Orwell'in politik anlayışının, özellikle İngiltere'deki işçi sınıfının sömürülmesinin ardından, sınıf ayrımından bireylerin baskı altında tutulması şeklinde gelişiminin incelenmesi amaçlanmaktadır. Orwell, romanlarında herhangi bir baskıcı, adaletsiz güç veya otorite olmaksızın bireysel özgürlüğün ve özel hayatın önemi üzerinde durmuştur. Bu tez, giriş, dört ana bölüm ve bir sonuç bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Orwell'in totaliter sisteme karşı yazmaya başlaması ve ana bölümlerin odak noktaları (Orwell'in politik anlayışının nasıl geliştiği) açıklanacaktır. Birinci bölümde Orwell'in içinde yaşadığı dönem, bu dönemin OrweN'in politik anlayışının gelişmesine katkısı, 'totaliter sistem' ve 'birey (olma)' ile ilgili görüşleri incelenecektir. Diğer üç bölümde ise Orwell'in Coming Up For Air, Animal Farm ve Nineteen Eighty-Four romanlarından alıntılarla, giderek artan ve bireysel varlığı yokeden totaliter sistemin tehdidini nasıl tasvir ettiği incelenecektir. Sonuç bölümünde, insanların bireysel düşünme, sorgulama ve konuşma haklarının baskı altında tutulmasının ardından, Orwell'in politik anlayışının“özel hayatın gizliliğini ve insan hayatının değerini rencide edecek herhangi bir sosyo-politik duruma karşı”geliştiği kanıtlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT George Orwell is a well-known novelist and essayist of the early 20th century. Under the influence of two world wars and rapid industrialisation, he dealt with various socio-political issues, such as the growing threat of totalitarianism, mechanisation and materialisation of human life. This thesis aims to focus on the development of Orwell's political consciousness, by referring to his views of totalitarianism and individuality in three novels, Coming Up For Air (1939), Animal Farm (1945) and Nineteen Eighty-Four (1948). It will be studied how his main concern changed from class distinctions to the oppression of individuals as he saw the extent to which particularly the working class in Britain was exploited. Rather he focused on the importance of individual freedom and private life unfettered by the oppressive, unjust use of force or authority. This thesis consists of an introduction, four main chapters and a concluding chapter. In the introduction, Orwell's inspiration to write against totalitarianism and the focus of the main chapters (the development of Orwell's political consciousness) will be discussed. In the first chapter, the historical context Orwell lived in and its contribution to the development of his political consciousness, and thus his views on totalitarianism and individuality will be examined. In the next three main chapters, Orwell's portrayal of the threat of growing totalitarianism, which destroys individual existence will be studied through specific references to three novels, Coming Up For Air, Animal Farm and Nineteen Eighty-Four. In the concluding chapter, it will be proved that, having witnessed the oppression of people's individual rights to think, question and speak, Orwell's political consciousness developed against any socio-political development which threatens the privacy, integrity and dignity of human life.