Alkol-madde bağımlığı olan bireylerin duygudışa vurumu ve öz yeterliliklerinin tedaviye uyumuna etkisi
The effect of emotional expression and self-efficiency of individuals with alcohol-substance addiction on treatment compliance
- Tez No: 818571
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Alkol-Madde Bağımlığı Olan Bireylerin Duygudışa Vurumu ve Öz Yeterliliklerinin Tedaviye Uyumuna Etkisi Amaç: Bu araştırma alkol-madde bağımlığı olan bireylerin duygudışa vurumu ve öz yeterliliklerinin tedaviye uyumuna etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Materyal ve Metod: Araştırmanın evrenini Nisan 2022- Eylül 2023 tarihleri arasında Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi AMATEM polikliniğine başvuran alkol-madde bağımlılığı tanısı almış 205 hasta örneklemini ise araştırmaya alınma kriterlerini karşılayan 183 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Hastaları Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Duygu Dışavurum Ölçeği (DDÖ)”ve“Öz etkililik/yeterlilik Ölçeği (ÖEYÖ) ve ”Tedaviye Uyum Ölçeği (TUÖ)" kullanılmıştır. Bulgular: Bu çalışmada katılımcıların duygu dışavurum toplam puan ortalamaları 26.53±9.03, öz etkililik/yeterlilik toplam puan ortalamaları 74.15±14.84 ve tedaviye uyum toplam toplam puan ortalamaları 85.27±17.25 olarak bulunmuştur. Hastaların duygu dışavurum puannaları arttıkça öz etkililik/yeterlilik düzeylerinin ve tedaviye uyumlarının azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Emotional Expression and Self-Efficacy of Individuals with Alcohol-Substance Use Disorders on Adherence to Treatment Aim: This study was conducted as a descriptive study to determine the effect of emotional expression and self-efficacy of individuals with alcohol-substance addiction on their adherence to treatment. Materials and Methods: The population of the study consisted of 205 patients diagnosed with alcohol-substance addiction who applied to the AMATEM outpatient clinic of Erenköy Psychiatric and Neurological Diseases Training and Research Hospital between April 2022 and September 2023, and the sample consisted of 183 patients who met the criteria for inclusion in the study.“Patient Information Form”,“Emotional Expression Scale (EES)”and“Self-efficacy/efficacy Scale (SES) and ”Treatment Adherence Scale (TSS)" were used to collect data. Results: In this study, the participants' total emotional expression mean score was found to be 26.53±9.03, self-efficacy/efficacy total score mean 74.15±14.84, and the total mean total score for adherence to treatment was 85.27±17.25. It was found that as patients' emotional expression scores increased, their self-efficacy/sufficiency levels and compliance with treatment decreased.