Ana-baba bağlanmasının duygu dışavurumu üzerindeki etkisinin uyuşturucu ve uyarıcı madde bağımlısı olan ve madde bağımlısı olmayan bireyler arasındaki farkı
The di̇fference of the parental attachment in terms of emotion expression between seductive and addictive drug abusers and nonusers
- Tez No: 486063
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL ONUR NOYAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı madde kullanım bozukluğu olan bireylerdeki anne baba bağlanmasının duygu ifade edimine etkisini sağlıklı bireylerle kıyaslayarak ortaya koymaktır. Bu bağlamda Üsküdar Üniversitesine devam etmekte olan 70 öğrenci ve NP. İstanbul Hastanesi AMATEM polikliniğinde yatışı bulunan 50 hastaya 4 farklı ölçek uygulanmıştır. Her iki grup ile de tedavi bağlamında bir uygulama yapılmamıştır. Çalışma istatistiksel farkı ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu (KBF) Drug Abuse Tarama Testi (DATT) Ebeveyn ve Arkadaşlara Bağlanma Envanteri kısa formu (EABE) ve Duygu Dışavurum Düzeyi Ölçeği (DDÖ) kullanılmıştır. Ayrıca demografik değişkenler kapsamında cinsiyet, yaş, ana-baba medeni durumu, ana-babanın hayatta olması, kullanılan maddeler (sigara, alkol ve diğer maddeler), hastane yatışı ve psikiyatrik destek alma durumu gibi değişkenlerin ana-baba bağlanması ve duygu dışavurumuna ve madde kullanımına etkileri değerlendirilmiştir. NP.İstanbul AMATEM polikliniğinde yatışı bulunan 50 birey Grup 1, Üsküdar Üniversitesine devam etmekte olan 70 birey ise Grup 2 olarak isimlendirilmiştir. Buna göre, ölçek uygulamalarında bulunan bulgular sırasıyla şöyledir; Duygu Dışavurum Düzeyi Ölçeği alt testlerinin Grup 1'de olan bireyler aleyhine anlamlı bir fark görülmüştür. Bireylerin madde kullanım durumlarına göre ana-baba bağlanması envanteri alt ölçekleri puanlarına açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Buna karşın anne iletişim ölçeğinin puanları açısından Grup 2'de olan bireylerin lehine, Grup 1'de olan bireylerin ise aleyhine anlamlı bir fark vardır. Grup 1'de olan bireylerin yaş dağılımına göre baba bağlanma ölçeğinden aldıkları puanlar açısından anlamlı bir fark görülmüştür. Ebeveynlerin medeni durumu ve ana- baba bağlanması incelendiğinde Grup 2'de baba güven, baba iletişim ve baba bağlanma alt ölçeklerinin puanları açısından ebeveyni evli olan bireylerin lehine, baba yabancılaşma alt ölçeğine göre ise boanmış ebeveyn aleyhine anlamlı bir fark vardır. Drug Abuse Tarama Testi ve Duygu Dışavurum Düzeyi Envanteri sonuçları incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Yapılan regresyon testinde ise Drug Abuse Tarama Testi ve Duygu Dışavurum Düzeyi Envanteri sonuçları, Grup 1 ve Grup 2 için anlamlı bulunmuştur. Grup 2'de olan bireylerin Drug Abuse Tarama Testinden aldıkları puanlar bireylerin Duygu Dışavurum Düzeyi Ölçeğinden aldıkları puanları artırmakta olduğu görülmüştür. Grup 1 ve 2de olan bireylerin anne baba bağlanma düzeyi arttıkça duygu dışa vurum düzeyi düşmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to establish the impact of parental attachment in terms of emotion expression and give a comparison between drug abusers and healthy people. In this regard, 4 different surveys were submitted among 70 students attending to Üsküdar University and 50 patients being treated at NP.İstanbul Hospital AMATEM policlinic. With both two groups there has been no treating models used. The study aims to declare the statistical difference. In the study, Personal Information Form (KBF), Drug Abuse Screaning Test (DAST), Survey of Parental and peer attachment (EABE), and Survey of Emotion Expression Level (DDÖ) are used. In addition, in terms of demographical variables; age, gender, parental marital status, if the parents are alive, substance usage (cigars alcohol and others), hospitalization and psychiatric support are examined to demonstrate the impact of parental attachment to emotion expression and drug abuse. For 50 sample collected from NP.Istanbul AMATEM policlinic, term Grup 1 and for 70 samples collected from Üsküdar Üniversity term Grup 2 is used. As related the results of the study are mentioned; For DDÖ, there is a negative meaningful relation for Grup 1. There is no meaningful difference in EABE in terms of drug abuse. Nevertheless, as specialized for mother attachment there is a negative difference for Grup 1 and a positive difference for Grup 2. There is a meaningful difference in terms of age deviation for father attachment for Grup 2. When parent's marital status and parental attachment are examined, there is a positive difference for Grup 2 in relation with father trust, father communication and father attachment subtests regarding parents are married and a negative difference in relation with father alienation subtest regarding parents are divorced. There is no statistically meaningful difference when DATT and DDÖ are examined. However, in the regression test, DATT and DDÖ results are found meaningful. It is found that for Grup 2 the scores of DATT increase the scores of DDÖ. There is a negative correlation for EABE and DDÖ for both Grup 1 and 2.