Açık kalp cerrahisi uygulanacak hastalarda Benson gevşeme egzersizinin ameliyat öncesi kaygıya etkisi
The effect of Benson relaxation exercise on preoperative anxiety in patients undergoing open heart surgery
  1. Tez No: 818576
  2. Yazar: SELMA ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK GÜRÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışma açık kalp cerrahisi öncesi uygulanan Benson gevşeme egzersizinin ameliyat öncesi kaygıya etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Yarı deneysel türde olan bu araştırmanın verileri Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinde Mayıs-Aralık 2022 tarihleri arasında toplandı. Araştırma kriterlerine uyan 120 hasta (60 deney, 60 kontrol) araştırmanın örneklemini oluşturdu. Araştırma verilerinin toplanmasında“Hasta Tanıtım Formu”,“Durumluk Süreklilik Kaygı Ölçeği”, ve“Ameliyata Özgü Kaygı Ölçeği”kullanıldı. Bulgular: Deney grubundaki hastaların yaş ortalaması 58.20±10.69, kontrol grubundaki hastaların yaş ortalaması 57.35±14.78, deney ve kontrol grubundaki hastaların %60'ına KABGC uygulandı. Deney ve kontrol grubu hastalarının Benson gevşeme egzersizi öncesi DKÖ ve AÖKÖ kaygı puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı belirlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of Benson relaxation exercise on preoperative anxiety before open heart surgery. Material and method: The data of this semi-experimental study were collected at the Cardiovascular Surgery Clinic of Trabzon Ahi Evren Chest Heart and Vascular Surgery Training and Research Hospital between May and December 2022. The study sample consisted of 120 patients (60 experimental, 60 control) who met the research criteria.“The Patient Introduction Form”,“The State-Trait Trait Anxiety Scale”and“Anxiety Specific to Surgery Questionnaire”were used to collect data. Result: The mean age of the patients in the experimental group was 58.20±10.69 years, the mean age of the patients in the control group was 57.35±14.78 years, and 60% of the patients in the experimental and control groups underwent CABGC. It was found that there was no significant difference between the anxiety scores of patients in the experimental and control groups before the Benson relaxation exercise (p>0.05).