İdiyopatik karpal tünel sendromlu hastalarda ağrı, propriosepsiyon ve elektrodiagnostik bulguların aktivite ve katılım üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of pain, proprioception and electrodiagnostic findings on activity and participation in patients with idiopathic carpal tunnel syndrome
  1. Tez No: 818615
  2. Yazar: ZEYNEP SENA NAMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH AFŞAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE AKDENİZ LEBLEBİCİER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Karpal Tünel Sendromunda ağrı, duyu ve elektrodiagnostik bulguların; aktivite ve katılım üzerine etkilerini incelemektir. Gereç ve yöntem: 20-55 yaş aralığında American Association of Neuromuscular ve Electrodiagnostic Medicine'e (AANEM) göre hafif ve orta düzey karpal tünel sendromu tanısı konmuş 43 hastanın 54 eli çalışmaya dahil edildi. Katılımcılara Vizüel Analog Skalası (VAS), Leeds Nöropatik Semptomlar ve Belirti Değerlendirmesi (LANSS), Boston Karpal Tünel Anketi (Semptom Şiddet Ölçeği - Fonksiyonel Durum Ölçeği), Kol, Omuz ve El Sakatlığı Hızlı Anketi (Q-DASH), el kavrama hassasiyet ölçümü, el basınç hassasiyet ölçümü uygulandı. Analysis of Moment Structures (AMOS) programı ile vücut yapı ve fonksiyonları (Ağrı, Duyu, EMG bulguları) ile aktivite ve katılım arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla maximum likelihood yöntemi seçilerek yapısal eşitlik modeli (YEM) kuruldu. Bulgular: Elde edilen yapısal modele göre ağrının standart sapmasındaki 1 birim değişimin aktivite ve katılımda 0,87 birimlik değişime neden olduğu bulundu. Modeldeki ağrı ve elektrodiagnostik bulguların aktivite ve katılıma direkt olarak etki ettiği belirlendi. Duyunun aktivite ve katılıma ağrı üzerinden indirekt olarak etki ettiği bulundu. Modelimizde aktivite ve katılım ile ilişkili primer faktör ağrı, ikincil faktör elektrodiagnostik bulgular olarak belirlendi. Sonuç: Sonuçlarımıza göre aktivite ve katılımla ilişkili primer faktör ağrıyken, ikincil faktörün ise elektrodiagnostik bulgular olduğu ortaya konmuştur. Duyunun ise aktivite ve katılımı indirekt olarak etkilediği belirlenmiştir. Sonuçlarımızdan yola çıkarak KTS değerlendirme ve tedavisinde ağrının odaklanılması gereken birincil parametrelerden biri olduğuna inanıyoruz. Sonuçlarımız ve literatürdeki bilgiler doğrultusunda daha güvenilir sonuçlar için klinik bulgular ve anket değerlendirmelerinin birlikte yorumlanması gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study was to determine the pain, sensory and electrodiagnostic findings in Carpal Tunnel Syndrome; to examine its effects on activity and participation. Materials and methods: Fifty-four hands of 43 patients aged 20-55 who were diagnosed with mild and moderate carpal tunnel syndrome according to the American Association of Neuromuscular and Electrodiagnostic Medicine (AANEM) were included in the study. Participants were given the Visual Analogue Scale (VAS), Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs (LANSS), Boston Carpal Tunnel Questionnaire (Symptom Severity Scale - Functional Status Scale), Quick Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (Q-DASH), hand grip sensitivity measurement, hand pressure sensitivity measurement was applied. In order to examine the relationship between body structure and functions (Pain, Sensation, Electrodiagnostic Findings) and activity and participation with the Analysis of Moment Structures (AMOS) program, the maximum likelihood method was chosen and a structural equation model (SEM) was established. Results: According to the obtained structural model, it was found that 1 unit change in the standard deviation of pain caused a 0.87 unit change in activity and participation. It was determined that the pain and electrodiagnostic findings in the model directly affected the activity and participation. It was found that sense affects activity and participation indirectly through pain. In our model, the primary factor associated with activity and participation was pain, and the secondary factor was electrodiagnostic findings. Conclusion: According to our results, it was revealed that the primary factor associated with activity and participation was pain, while the secondary factor was electrodiagnostic findings. It has been determined that the sense affects activity and participation indirectly. Based on our results, we believe that pain is one of the primary parameters to focus on in the evaluation and treatment of CTS. In line with our results and the information in the literature, we think that clinical findings and questionnaire evaluations should be interpreted together for more reliable results.