Bafa Gölü Havzasının hidroloji ve hidrojeoloji incelenmesi
Hydrology and hydrogeology investigation of Lake Bafa Basin
- Tez No: 818670
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN DAVRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bafa Gölü havzası, Büyük Menderes Havzası'nın Söke-Aydın Alt Havzası içerisinde Bafa alt bölümü olarak tanımlanmaktadır. Havza içerisindeki en önemli yüzey suyu Bafa Gölü'dür. Bu çalışmada ülkemizde önemli sulak alanlardan biri olan Bafa Gölü havzasının hidroloji, hidrojeoloji ve hidrojeokimyasal incelemeleri yapılmıştır. Havzada Menderes Masifi'ne ait litolojiler ile Kuvaterner yaşlı çökeller bulunmaktadır. Bölgede Menderes metamorfikleri gnays, mermer, şist, kuvarsit, kalkşist ve meta-serpantinitlerden oluşmaktadır. Bafa Gölü doğusunda bulunan alüvyon taneli akifer özelliği taşımaktadır. Gölün güneyinde bulunan Mesozoyik yaşlı kireçtaşları ise karstik akiferdir. Havzada Bafa Gölü, göle ulaşan kanal ve dere suları ile kuyu sularından örnekler alınmıştır. EC değerleri dere sularında 270-530 µS/cm, kuyu sularında 360-1010 µS/cm, kanal sularında 5290-
Özet (Çeviri)
The Bafa Lake basin is defined as the Bafa subdivision within the Söke-Aydin Sub- Basin of the Büyük Menderes Basin. The most important surface water in the basin is Lake Bafa. In this study, hydrological, hydrogeological and hydrogeochemical investigations of the Bafa Lake basin, which is one of the important wetlands in our country, were carried out. In the basin, there are lithologies belonging to the Menderes Massif and Quaternary sediments. Menderes metamorphics in the region consist of gneiss, marble, schist, quartzite, calcschist and meta-serpentinites. The alluvial in the east of Lake Bafa has the characteristics of grained aquifer. Mesozoic aged limestones in the south of the lake are karst aquifers. Samples were taken from Bafa Lake, canal and stream waters reaching the lake, and well waters in the basin. EC values were measured as 270-530 μS/cm in stream waters, 360-1010 μS/cm in well waters, 5290-