Determination of solar heat gain factors through glasses in Turkey
- Tez No: 8186
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ECEVİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
TÜRKİYE'DE CAMLARDAN GEÇEN GÜNEŞ ISI KAZANÇ FAKTÖRLERİNİN BELİRLENMESİ YILDIZ, Mesut Doktora Tesi, Yapı Bilgisi Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ahmet Ecevit 124 sayfa, Ocak 1990 ÖZET Türkiye'de üç cam fabrikasınca üretilen camların fiziksel özelliklerinden kırılma indisi ve azaltma katsayısı belirlendi. Güneş ısı kazanç faktörü için gerekli olan güneş optik özellikleri hesaplandı. +- 22.5 derece aralıklarla 0 ile + 180 derece arasında değiştirilen azimut açıları için eğimli tek ve çift camlardan geçen güneş ısı kazanç faktörleri hesaplandı ve bu yönlerdeki düşey camlardan geçen güneş ısı kazanç faktörleri ile karşılaştırıldı. Camların eğim açısı 40 ile 140 dereceler arasında değiştirildi. Eğimli camlar için güneş ısı kazanç faktörünün yüzde değişimi belirlendi. Anahtar sözcükler : Optik özellikler, Güneş Radyasyonu, Güneş ısı kazancı, Cam iv i
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF SOLAR HEAT GAIN FACTORS THROUGH GLASSES IN TURKEY YILDIZ, Mesut Ph. D. Thesis in Building Science Supervisor : Prof. Dr. Ahmet Ecevit 124 pages, January 1990 ABSTRACT The physical properties like refractive index and extinction coefficient are determined for glasses produced by three different glass factories in Turkey. The solar optical properties necessitated by the solar heat gain factor are calculated. The solar heat gain factor through single and double glasses are calculated and compared with that of vertical glasses for azimuth angle varying from 0 to + 18 0 with step of + 22.5 degrees. The angles of inclination of glass are varied between 40 to 140 degrees. The percentage variation of the solar heat gain factor for non- vertical glass are determined. Keywords : Optical properties, Solar Radiation, Solar heat gain, Glass iii