Adaptasyonun Tinnitus üzerindeki etkinliği
Effectiveness of adaptation on Tinnitus
  1. Tez No: 818710
  2. Yazar: HAMZA VEYSEL EGE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı tinnitus problemi çeken hastalar için oluşturulan adaptasyon programının tinnitus üzerindeki etkinliğini incelemektir. Bu çalışma en az 6 ay tinnitus şikayeti ile gelen 18-65 yaşları arasında kalan 30 hasta dahil olmuştur. Deney gurubunda 15 birey, kontrol gurubunda 15 birey olacak şekilde toplamda 30 tinnituslu hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma grubu seçilip amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan ölçüt örnekleme yönteminden yararlanılmıştır. Çalışmada deney ve kontrol grupları için öntest ve sontest ölçümlü 2 x 2'lik yarı deneysel desen ile çalışma sürdürülmüştür. Çalışma sekiz hafta boyunca 3 görüşme yapılmış ve katılımcıların geri dönütleri işlenmiştir. Çalışmada veri toplamak için, Tinnitus Engellilik Anketi uygulanmıştır. Çınlama yakınması olan bireylerin demografik bilgileri araştırmacının oluşturduğu“Kişisel Bilgi Formu”kullanılarak işlenmiştir. Çalışmaya dahil edilen tinnitus yakınması olan bireylere Kulak Burun Boğaz muayenesinin ardından odyolojik muayene yapılmıştır. Program kapsamında çalışma grubundan bulunan veriler Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı 27 programı kullanılarak analizleri dahil edilmiştir. Analiz sonucunda deney ve kontrol gruplarının verileri ölçümlerden aldıkları puanlamaların öntest ve sontestlerde istatistiksel bir şekilde alamlı bir farklılık gösterme durumları incelenmiştir. Değişkenlerede hesaplanan sonuçlar Mann-Whitney U ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testleri kullanılarak birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre, deney ve kontrol gruplarında yer alan tinnitus yakınması olan hastaların Tinnitus Adaptasyon Programı uygulanan deney grubunun Tinnitus Engellilik Anketi öntest ve sontest toplam puanlamaları arasında istatistiksel bir şekilde deney grubunda anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre Tinnitus Adaptasyon yöntemi tinnitusun sosyal ve bireysel hayatta yarattığı problemlerin azalmasında faydalı bir role sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effectiveness of the adaptation program created for patients with tinnitus on tinnitus. This study included 30 patients between the ages of 18-65 who presented with tinnitus for at least 6 months. A total of 30 patients with tinnitus, 15 individuals in the experimental group and 15 individuals in the control group, were included in the study. The study group was selected and the criterion sampling method, which is one of the purposive sampling methods, was used. In the study, the study was continued with a 2 x 2 semi-experimental design with pretest and posttest measurements for the experimental and control groups. During the eight weeks of the study, 3 interviews were conducted and the feedbacks of the participants were processed. Tinnitus Disability Questionnaire was applied to collect data in the study. Demographic information of individuals with tinnitus was processed using the“Personal Information Form”created by the researcher. Individuals with tinnitus complaints included in the study were followed by an audiological examination after the Otorhinolaryngology examination. The data found in the study group within the scope of the program were analyzed using the Statistics Program for Social Sciences 27 program. As a result of the analysis, it was examined whether the scores of the experimental and control groups from the measurements showed a statistically significant difference in the pretest and posttest. The results calculated for the variables were compared with each other using the Mann-Whitney U and Wilcoxon Signed Rank Tests. According to the results obtained in the study, a statistically significant difference was found in the experimental group between the Tinnitus Disability Questionnaire pretest and posttest total scores of the patients with tinnitus complaints in the experimental and control groups. According to the results of the study, it was determined that the Tinnitus Adaptation method has a beneficial role in reducing the problems caused by tinnitus in social and individual life.