Pozisyonel vertigo sonrası devam eden rezidüel dizziness sıklığı ve prediktif faktörlerin değerlendirilmesi
Frequency of continuing residual dizziness after positional vertigo and evaluation of predictive factors
  1. Tez No: 818741
  2. Yazar: ŞEYMA NUR COŞKUN SAYDAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışmamızda BPPV tanısı konulmuş hastalarda Epley ya da Semont manevrası öncesi ve sonrasında günlük yaşam aktivitelerindeki durumları Baş Dönmesi Engellilik Envanteri anketi, depresyon durumunu belirlemek için Beck Depresyon Envanteri ve anksiyete durumunu belirlemek için ise Beck Anksiyete Envanteri ile karşılaştırılma yapılmıştır. Tedavi sonrası Rezidüel Dizziness varlığı tespit edilip Rezidüel Dizziness sıklığı ve Rezidüel Dizziness'a sahip olan hastalarda prediktif faktörlerin etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma Aralık 2022 ve Mart 2023 tarihlerinde KBB polikliniğine başvuran, 56 BPPV tanısı almış gönüllü hasta bireyler ile yapılmıştır. Çalışma grubundaki 56 hastanın 21'i erkek ve 35'i kadındı. BPPV tanısı almış hastalarda Epley veya Semont manevrası öncesi ve sonrasında“Baş Dönmesi Engellilik Envanteri, Beck Depresyon Envanteri ve Beck Anksiyete Envanteri”anketleri doldurulması istenmiştir. Tedavi manevrası öncesi ve sonrasında uygulanan Baş Dönmesi Engellilik Envanteri, Beck Depresyon Envanteri ve Beck Anksiyete Envanteri ölçeklerinde Epley veya Semont manevrası skorlarında anlamlı (p < 0.05) fark bulundu. Çalışmamızda elde edilen bulgular doğrultusunda tedavi sonrası hastalarda Rezidüel Dizziness varlığı % 58.9 oranında gözlenirken; Rezidüel Dizziness semptomları bulunan ve semptomlara sahip olmayan hastalarda yaş, cinsiyet, medeni durumu, eğitim durumu, etkilenen taraf, daha önce geçirilen atak varlığı, çınlama/dolgunluk, kronik hastalık varlığı, Covid geçirme durumu, üst solunum yolu enfeksiyonları varlığı, BPPV sıklığı, odyolojik değerlendirmeleri, baş dönmesi engelliliği, depresyon ve anksiyete gibi parametreler Rezidüel Dizziness üzerinde anlamlı (p > 0.05) farklılık göstermemiştir. Ancak Rezidüel Dizziness varlığında BPPV süresi anlamlı (p < 0.05) olarak fark göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, the patients diagnosed with BPPV were compared with the Dizziness Disability Inventory before and after the Epley or Semont maneuver, and with the Beck Depression Inventory to determine their depression status, and with the Beck Anxiety Inventory to determine their anxiety status. It was aimed to determine the presence of Residual Dizziness after treatment and to investigate the frequency of Residual Dizziness and the effect of predictive factors in patients with Residual Dizziness. The study was conducted with 56 volunteer patients who were diagnosed with BPPV and applied to the ENT polyclinic in December 2022 and March 2023. Of the 56 patients in the study group, 21 were male and 35 were female. Patients diagnosed with BPPV were asked to fill in the“Dizziness Disability Inventory, Beck Depression Inventory, and Beck Anxiety Inventory”questionnaires before and after the Epley or Semont maneuver. There was a significant (p < 0.05) difference in Epley or Semont maneuver scores in the Dizziness Disability Inventory, Beck Depression Inventory and Beck Anxiety Inventory scales applied before and after the treatment maneuver. In line with the findings obtained in our study, the presence of Residual Dizziness was observed in 50% of patients after treatment; Age, gender, marital status, educational status, affected side, presence of previous attack, tinnitus/fullness, presence of chronic disease, presence of Covid, presence of upper respiratory tract infections, frequency of BPPV, audiological evaluations, dizziness disability, depression and anxiety did not differ significantly (p > 0.05) on Residual Dizziness. However, in the presence of Residual Dizziness, BPPV duration differed significantly (p < 0.05).