Elit futbolcularda dayanıklılık parametreleri ile pas değerleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between endurance parameters and passing values in elite footballers
  1. Tez No: 818750
  2. Yazar: BURAK AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SOYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu çalışmada elit futbolcularda müsabaka dönemindeki dayanıklılık parametreleri ile pas değerleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve ilişki var ise ortaya çıkan ilişkinin hangi düzeyde olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Spor Toto Süper Lig takımlarından Ümraniyespor A futbol takımı sporcularının 25 haftalık müsabaka verileri incelenmiştir. Müsabaka verileri küresel konumlandırma sistemi (GPS) ile elde edilmiştir. Aynı zamanda verilerin normal dağılıp dağılmadığını belirlemek için Shapiro-Wilk testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to examine the relationship between the endurance parameters and the passing values in the competition period in elite footballers and to determine the level of the relationship if there is a relationship. Materials and Methods: In our study, 25-week competition data of Ümraniyespor A football team athletes from Spor Toto Super League teams were examined. Competition data was obtained through the global positioning system (GPS). At the same time, the Shapiro-Wilk test was applied to determine whether the data were normally distributed.