Adenozin A2A reseptör agonist ve antagonistinin sıçanlarda over iskemi-reperfüzyon hasarı üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation the effects of adenosine A2A receptor agonist and antagonist on ovarian ischemia-reperfusion injury in rats
- Tez No: 818755
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TUNCAY DEMİRYÜREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Over torsiyonu kadınlarda sık görülen ve ameliyat gerektiren en tehlikeli jinekolojik acil durumlardan biridir. Over torsiyonu görülen hastalarda klinik bulguların spesifik olmaması tanıda ve tedavide gecikmeye neden olmaktadır. Over torsiyonunda doku hasarını irreversibl hale getiren başlıca patoloji iskemidir. Detorsiyondan dolayı over reperfüze olmaya başladığında iskemi/reperfüzyon (İ/R) hasarı riski oluşur. Çalışmamızda, over İ/R hasarı ile selektif adenozin A2A reseptör agonisti Regadenoson ve selektif adenozin A2A reseptör antagonisti İstradefilin arasındaki ilişki ve bunların over İ/R hasarına karşı biyokimyasal ve histopatolojik düzeylerde koruyucu etkilerine aracılık etmede rolü olup olmadığı araştırıldı. Bu çalışmada toplam 80 adet Wistar albino dişi sıçan kullanıldı ve her bir grupta 8 sıçan olmak üzere 10 gruba ayrıldı. Ayrıca, daha önce çalışılmamış İstradefilin nanoformülasyonunun over İ/R modelinde etkisinin ortaya koyulması amaçlandı. Bundan dolayı da boş ve İstradefilin yüklü nanosüspansiyon formülasyonları hazırlanarak bunların SEM analiziyle görüntüleri incelendi. Biyokimyasal analizler, kanda NO, MDA, tiyol/disülfit dengesi, 3-NT düzeylerinin araştırılmasını; dokuda ise, NO, SOD1, tiyol/disülfit dengesi ve 3-NT analizlerini kapsamaktadır. Elde edilen sonuçların korelasyon analizleri yapıldı. Adenozin A2A reseptör agonisti Regadenosonun oksidatif ve nitrozatif stresi azaltıcı etkileri gözlendi.
Özet (Çeviri)
Ovarian torsion is one of the most dangerous gynecologic emergencies that is common in women and requires surgery. The lack of specific clinical findings in patients with ovarian torsion leads to delayed diagnosis and treatment. The main pathology that makes tissue damage irreversible in the ovary with torsion is ischemia. When the ovary starts to reperfuse due to detorsion, the risk of ischemia/reperfusion (I/R) injury occurs. In our study, we investigated the relationship between ovarian I/R injury and the selective adenosine A2A receptor agonist Regadenoson and the selective adenosine A2A receptor antagonist Istradefylline and examined whether they mediate their protective effects against ovarian I/R injury at biochemical and histopathological levels. In this study, a total of 80 Wistar albino female rats were used and divided into 10 groups with 8 rats in each group. Additionally, the aim was to demonstrate the effect of the previously unstudied nanoformulation of Istradefylline in ovarian I/R model. Therefore, empty and Istradefylline-loaded nanosuspension formulations were prepared and their images were examined by SEM analysis. Biochemical analyses included NO, MDA, thiol/disulfide balance, 3-NT levels in blood and NO, SOD1, thiol/disulfide balance, 3-NT analysis in tissue. Correlation analyses of the obtained results were performed. The adenosine agonist Regadenoson had decreasing effects on oxidative and nitrosative stress.