Dilge Güney'in eserlerinin çocuk gerçekliği bağlamında incelenmesi
The study of Dilge Güney's works in the context of children's reality
- Tez No: 818756
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde çocuk edebiyatı yazar ve eser sayısında kayda değer ölçüde bir artış gözlenmektedir. Niceliksel olarak yaşanan bu artış çocuğun gelişiminde önemli etkisi bulunan çocuk kitaplarının nitelik bakımından incelenmesi sorumluluğunu ortaya çıkarmaktadır. Çocuk kitaplarının niteliğinin belirlenmesinde rol oynayan kavramlardan biri de çocuk gerçekliğidir. Araştırmada daha önce üzerinde akademik bir çalışma yapılmayan Dilge Güney'in eserlerinin çocuk gerçekliği açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın temel kaynaklarını Dilge Güney'in çocuk kitapları oluşturmaktadır. Bu çalışma, tarama modelinde betimsel bir araştırmadır. Veriler, doküman incelemesi, araştırmacı tarafından hazırlanan bireysel görüşme formu, yazarla yapılan kişisel iletişim (telefon konuşmaları, yazışmalar) ve internet üzerinden erişilen söyleşiler yoluyla elde edilmiştir. Çer (2014)'in çalışmasında tespit ettiği çocuk gerçekliğinin değişkenleri, araştırmacı tarafından yeniden şekillendirilmiş ve ihtiyaçlar başlığı Sahilli (2022)'nin çalışmasında oluşturduğu başlıklar gözden geçirilerek çocuğun psiko-sosyal ihtiyaçları olarak ele alınmıştır. Bu araştırmada her bir çocuk gerçekliği ölçütü (çocuğun doğası, dil ve anlam evreni, bakış açısı, ilgisi ve psiko-sosyal ihtiyaçları) bir tema olarak belirlenmiş ve kodlar (merak, oyun, macera, hayal kurma, sevme ve sevilme, güvenme, başarma, duyarlı olma, arkadaşlık, dayanışma/görev ortaklığı) oluşturulmuştur. Dilge Güney'in araştırmaya konu olan çocuk kitapları araştırmacının yeniden şekillendirdiği çocuk gerçekliği temalarına ve kodlarına göre betimsel analiz ve içerik analiziyle çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda Dilge Güney'in çocuk kitaplarının çocuk gerçekliğine uygun olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, there is a significant increase in the number of writers and works of children's literature. This quantitative increase brings about the responsibility of examining the quality of children's books, which have a significant impact on children's development. One of the concepts that plays a role in determining the quality of children's books is children's reality. In this study, it is aimed to examine the works of Dilge Güney, on which no academic study has been conducted before, in terms of child reality. The main sources of the research are Dilge Güney's children's books. This study is a descriptive research in the survey model. The data were obtained through document analysis, individual interview form prepared by the researcher and personal communication (telephone conversations, correspondence) with the author. The variables of child reality identified by Çer (2014) in his study were reshaped by the researcher, and the title of needs was revised by Sahilli (2022) in her study and handled as the psycho-social needs of the child. In this study, each child reality criterion (child's nature, language and meaning universe, perspective, interest and psycho-social needs) was identified as a theme and codes (curiosity, play, adventure, imagination, loving and being loved, trusting, achieving, being sensitive, friendship, solidarity/sharing of duties) were created. Dilge Güney's children's books subject to the study were analyzed by descriptive analysis and content analysis according to the themes and codes of children's reality reshaped by the researcher. As a result of the research, it was determined that Dilge Güney's children's books are suitable for children's reality.