Temporal lob epilepsisi ve psikojen nonepileptik nöbet geçiren hastalarda beyin kaynaklı nörotrofik faktör, depresyon, obezite ve nöroenflamasyonun karşılaştırılması
In patients with temporal lobe epilepsy and psychogenic nonepileptic seizures comparison of brain derived neurotrophi̇c factor, depression, obesity and neuroinflammation
- Tez No: 818759
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN FERDA ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nöroloji, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Neurology, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Gevher Nesibe Genom ve Kök Hücre Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
TEMPORAL LOB EPİLEPSİSİ VE PSİKOJEN NONEPİLEPTİK NÖBET GEÇİREN HASTALARDA BEYİN KAYNAKLI NÖROTROFİK FAKTÖR, DEPRESYON, OBEZİTE VE NÖROENFLAMASYONUN KARŞILAŞTIRILMASI Betül MERD Erciyes Üniversitesi, Gevher Nesibe Genom ve Kök Hücre Enstitüsü Nörobilim Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Temmuz 2023 Danışman: Prof. Dr. Füsun Ferda ERDOĞAN ÖZET Dirençli ve dirençsiz Temporal Lob Epilepsisi (TLE) hastaları ve Psikojen Non Epileptik Nöbet (PNEN) geçiren hastalarda beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF), depresyon, obezite ve nöroenflamasyon gibi komorbid durumların karşılaştırılmasını ve olası etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, en az 1 yıldır“International League Aganist Epilepsy”(ILAE) (Uluslararası Epilepsiyle Savaş Derneği) kriterlerine göre TLE tanısı almış olan ve PNEN geçiren 74 hasta ile yürütüldü. Dirençli TLE geçiren (n:25), Dirençsiz TLE geçiren (n:24) ve PNEN geçiren (n:25) olmak üzere hastalar üç gruba ayrıldı. Tüm hastalara Demografik Bilgi Formu (DBF), Beden Kütle İndeksi (BKİ), Fiziksel Aktivite Ölçeği (FAÖ), Charlson Komorbidite İndeksi (CCI) ve Beck Depresyon Envanteri (BDE) uygulandı. Ek olarak, bu hastaların serum örneklerinde; beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF), İnterlökin (IL)-6, IL-1B, Tümör Nekrozis Faktör (TNF)-a, Adiponektin, Leptin düzeyleri ölçüldü. Elde edilen veriler uygun istatiksel yöntemler ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
IN PATIENTS WITH TEMPORAL LOBE EPILEPSY AND PSYCHOGENIC NONEPILEPTIC SEIZURES COMPARISON OF BRAIN DERIVED NEUROTROPHİC FACTOR, DEPRESSION, OBESITY AND NEUROINFLAMMATION Betül MERD Erciyes University, Gevher Nesibe Genome and Stem Cell Institute Neuroscience Department Master Thesis, July 2023 Advisor: Prof. Dr. Füsun Ferda ERDOGAN SUMMARY It was aimed to compare and evaluate the possible effects of comorbid conditions such as brain-derived neurotrophic factor (BDNF), depression, obesity and neuroinflammation in patients with resistant and non-resistant Temporal Lobe Epilepsy (TLE) and patients with Psychogenic Non-Epileptic Seizure (PNEN). The study was conducted with 74 patients who had been diagnosed with TLE according to the criteria of“International League Aganist Epilepsy”(ILAE) for at least 1 year and had PNEN. Patients with resistant TLE (n:25), non-refractory TLE (n:24) and PNEN (n:25) were divided into three groups. Demographic Information Form (DBF), Body Mass Index (BMI), Physical Activity Scale (FAS), Charlson Comorbidity Index (CCI) and Beck Depression Inventory (BDI) were applied to all patients. In addition, in the serum samples of these patients; Brain-derived neurotrophic factor (BDNF), Interleukin (IL)-6, IL-1B, Tumor Necrosis Factor (TNF)-a, Adiponectin, Leptin levels were measured. The obtained data were evaluated with appropriate statistical methods.