Çocuk kitabı seçim kriterleri ve 1997 yılını kapsayan bir değerlendirme
Child book selection criteria and evaluation of 1997
  1. Tez No: 81878
  2. Yazar: İLKNUR KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. SERAP KURBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Çocuk kitaplarının, çocuk hayatında çok önemli bir yeri vardır. Çocuk kitaplarının, çocuklar tarafından sevilmesi ve okunması için biçim ve içerik açısından belirli özelliklere sahip olması gerekmektedir. Çocuğun kitaplara kolayca ulaşabileceği yerler olan çocuk kütüphaneleri, değişik yaşlardaki çocukların istek, ihtiyaç ve ilgi alanlarına göre koleksiyon oluşturmalıdır. Bu noktada, çocuk kitapların seçimi büyük önem kazanmaktadır. Çocuk kitapları, çocuğa birçok yeni şey öğretecek, onun gelecekteki kişiliğini ve davranışlarını etkileyecektir. Bu nedenle çocuk kitabı seçimi, çok önemlidir. Türkiye'de çocuk kütüphanelerinin koleksiyonlarının büyük bir kısmı Kültür Bakanlığı tarafından seçilmektedir. Bu araştırmada, 1997 yılında Kültür Bakanlığı tarafından ülkenin her yanındaki çocuk kütüphanelerine gönderilmek üzere seçilen çocuk kitaplarının özellikleri incelenmiş ve seçim işleminin yetersizliği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Children's books play an important role in a child's life. Children books should have certain characteristics both in content and physical features, in order to be liked and read by children. Children libraries as places for children to access books easily, should collect books according to needs, requirements and interests of children at different ages. At this point, selection of children books has a crucial importance. In Turkey, excessive part of collection of children's libraries is composed of books selected by Ministry of Culture. In this research, children books which are selected in 1997 by the Ministry of Culture to be sent to children's libraries all around the country, are examined. As a result insufficiency of the selection activity is proven.