Bir şancıda bir role hazırlanırken olması gereken en önemli unsurlar ve bunların geliştirilmesi
The Main elements of an opera singer, how these elements can be improved
  1. Tez No: 81877
  2. Yazar: ÇAMAY KOZAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. KERİMAN DAVRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışma Hacettepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Ankara Devlet Konservatuvarı, Sahne Sanatları Bölümü Şan - Opera Anasanat Dalı Yüksek Lisans Sanat Eseri Raporu olarak hazırlanmıştır. Bu araştırmada“Bir şancıda bir role hazırlarken”olması gereken en önemli unsurlar ve bunların geliştirilmesi, Giacomo Puccini'nin La Boheme operası ve Mimi karakteri esas alınarak, belgelere dayalı olarak incelenmiştir. Bir opera sanatçısının bir role hazırlanırken çalıştığı eserin bestecisinin hayatı, çalıştığı eseri bestelerken ki anıları ve hissettikleri eserin orjinal romanı ve yazarı, eserin bestelendiği çağ, etkilendiği akım hakkında bilgi. Bir şancıda bir role hazırlanırken olması gereken en önemli unsurlar ve bunların geliştirilmesi, eserin dört perdesinin konusu, hazırlanılan Mimi karakterinin diğer karakterlerle ilişkisi, Mimi karakterinin ortaya çıkması, Mimi karakterinin yorumlanması, Giacomo Puccini'nin eserinin orkestra ve müzikalite açısından işlenişi özen gösterilerek ele alınmaya çalışılmıştır. Konu ile ilgili doküman bulmakta bir takım güçlüklerle karşılaşılmışsa da bu konuda daha çok öğretmenlerin bilgilerine ansiklopedilere, Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Konservatuarı kütüphanelerine başvurulmuştur. Araştırmanın birinci bölümünde; La Boheme Operasının bestecisi, libretisteri, orjinal roman ve yazarı, eserin bestelendiği çağı ile etkilendiği akım incelenmiştir. İkinci bölümde de, La Boheme operasının dört perde konusu, bir şancı'dan bir role hazırlanırken olması gereken en önemli unsurlar ve bunların geliştirilmesi, Mimi karakterinin oyunda ki diğer karakterlerle ilişkisi, Mimi karakterinin ortaya çıkarılması, Mimi karakterinin yorumlanması ve La Boheme operası orkestra ve müzikalite açısından incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The research has been prepared for opera Department Masters Degree at H.Ü. social sciences of Ankara state conservatory. The main elements of an opera singer, how these elements can be improved, La Boheme opera of Glacomo Puccini, and the Mimi character has been examined by written documents. How the operas singer feels when preparing himself for a part, the life of the composer and his memories, the original story of the opera and its writer, the period in which the place has been composed and the trends it was influenced by is studied. Although there has been problems to find documents for the study but the knowledge has mainly been gathered from the instructors and from the library of Ankara state conservatory and also from encyclopedias. In the first part of the research, the composer of e opera, libretist, the original story and the writer, the period in which the piece wan composed and the trends it was influenced from are carefully examined. In the second part, the stories of four scenes of e opera, the main elements of an opera singer, how to prepare for a part, how to improves one self, the relations of Mimi character with the other characters in the play, the revealing of Mimi character, the musical quality and the music of the orchestra of La Boheme opera are carefully studied and examined.