Bazı endofitik fungusların bitki büyümesini arttırıcı özelliklerinin belirlenmesi
Determination of plant growth promotion properties of some endophytic fungi
  1. Tez No: 818798
  2. Yazar: KHAOULA CHARIH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bitki büyümesini teşvik eden funguslar (PGPF), konukçu bitkilere çeşitli faydalar sağlayan çeşitli patojenik olmayan fungus türlerini oluşturur. PGPF, sürdürülebilir tarımda etkin bir rol göstermektedir. Artan bitkisel üretim talebini çevreye zarar vermeden karşılamak günümüzde en büyük zorluktur. PGPF'nin kullanımı, mahsul üretimini arttırmanın çevre dostu bir yolu olarak kabul edilmiştir. Yapılan çalışmalar özellikle fungusların bitkilerin gelişimine çok önemli etkileri olabileceğini göstermektedir. Bu tezde daha önce Sarı Kantaron dan izole edilmiş olan fungusların bitki büyümesini arttırıcı özelliklerini belirlemeye yönelik bazı testler yapılarak belirtilen fungusların söz konusu özellikleri tesbit edilmeye çalışıldı. Bitki büyümesini arttırıcı özelliklerini belirleyecek olan testler uygulandı. Siderofor Üretimi, IAA Üretimi, Fosfat Çözünürlüğü, ACC Deaminaz Aktivitesi ile söz konusu fungusların önemli bir toprak ve bitki patojeni olan Rhizoctonia solani, Aspergillus fumigatus ve patojen bakteri Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae ve Maya Cansida albicans'a olan inhibisyon potansiyelleri belirlendi. Elde edilen sonuçlara göre, F3 en yüksek siderofor üretimi gösterdi, IAA üretimi yönünden ise en yüksek değerler F7 ve F3 nolu izolatta görüldü. ACC Deaminaz aktivitesi testi F16 ve F7 izolatta en olumlu sonuçlar verdi. Fosfat Çözünürlüğü sonuçları F9, F21 ve F22 pozitif olarak değelendirildi. İnhibisyon testlerinin sonucunda, Aspergillus'a karşı en yüksek inhibisyonu F3 nolu izolat, Staphylococcus aureus'a karşı F3, F7 ve F5 nolu izolat, Rhizoctonia solani'ye karşı F3, F7 ve F5 gösterdi, Klebsiella pneumoniae'ye karşı ise F3, F7, D15 ve F16 inhibisyon gösterdi. Mayaya karşı en inhibisyon ise F3 ve F7 nolu izolatlarda görüldü. Söz konusu izolatlardan çimlenmeyi arttıran izolatlar ise F10, F3 ve F21 oldu. Dolayısıyla, bu çalışma PGPF izolatların ilgili özelliklerini ortaya koyan öncül çalışmalardan birini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Plant growth promoting fungi (PGPF) generate a variety of non-pathogenic fungi species that provide various benefits to host plants. PGPF shows an active role in sustainable agriculture. Meeting the growing demand for crop production without harming the environment is the biggest challenge nowdays. The use of PGPF has been recognized as an environmentally friendly way to increase crop production. Studies show that fungi can have very important effects on the development of plants. In this thesis, some tests were carried out to determine the plant growth enhancing properties of the fungi, which were previously isolated from St. John's Wort. Tests to determine plant growth enhancing properties were applied. Siderophore Production, IAA Production, Phosphate Solubility, ACC Deaminase Activity and inhibition potentials of these fungi against Rhizoctonia solani, Aspergillus fumigatus, and pathogenic bacteria Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae and Yeast Cansida albicans'a which are important soil and plant pathogens were determined. According to the results obtained, F3 showed the highest production of siderophores, and the highest values in terms of IAA production were seen in isolate F7 and F3. The ACC Deaminase activity test gave the most positive results in F16 and F7 isolates. Phosphate Solubility results F9, F21, and F22 were evaluated as positive. As a result of the inhibition tests, isolate no. F3 showed the highest inhibition against Aspergillus, isolate no. F3, F7 and F5 against Staphylococcus aureus, F3, F7 and F5 against Rhizoctonia solani, and F3, F7, D15 and F16 against Klebsiella pneumoniae. The most inhibition against yeast was seen in F3 and F7 isolates. F10, F3, and F21 were the isolates that increased germination among the aforementioned isolates. Therefore, this study constitutes one of the preliminary studies revealing the relevant characteristics of PGPF isolates.