Bazı entomopatojenik fungusların endofitik kolonizasyon potansiyellerinin belirlenmesi
Determination of the endophytic colonization potential of some entomopathogenic fungi
  1. Tez No: 1017687
  2. Yazar: BÜŞRA OLÇUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAÇ UZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Tarımsal üretimde verim kayıplarının başlıca nedenleri arasında bitki patojenleri ve zararlı organizmalar yer almakta olup, bu etmenlere karşı yaygın olarak kullanılan kimyasal pestisitler çevresel kirlilik, hedef dışı etkiler ve direnç gelişimi gibi önemli sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle sürdürülebilir tarım sistemleri kapsamında çevre dostu ve etkili biyolojik mücadele stratejilerine olan ihtiyaç giderek artmaktadır. Entomopatojenik funguslar (EPF), böcek zararlılarına karşı patojenik etkilerinin yanı sıra bazı türlerinin bitki dokularında endofitik olarak kolonize olabilmesi ve bitki performansını etkileyebilmesi nedeniyle dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, daha önce izole edilen ve tanımlanan bazı EPF izolatlarının mısır (Zea mays L.) bitkisinde endofitik kolonizasyon kapasiteleri tohum daldırma yöntemi ile değerlendirilmiş, kolonizasyon yeniden izolasyon ve moleküler doğrulama ile belirlenmiştir. Yedi fungal izolatın incelendiği çalışmada, Clonostachys rosea ve Penicillium pulvillorum suşlarının başarılı endofitik kolonizasyon gösterdiği belirlenmiştir. Yeniden izole edilen suşlar ile başlangıç inokulumları arasındaki genetik ilişki RAPD-PCR (Rastgele Çoğaltılmış Polimorfik DNA–Polimeraz Zincir Reaksiyonu) analizleri ile ortaya konmuş ve inoküle edilen suşlarla izole edilen suşların genetik olarak identik oldukları belirlenmiştir. Fonksiyonel değerlendirmeler sonucunda, C. rosea'nın bitki gelişimini anlamlı düzeyde artırdığı, P. pulvillorum'un ise çimlenmeyi baskılayarak bitki gelişimini olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca, ikili kültür testleri her iki izolatın da fitopatojen fungusların miselyal gelişimini inhibe edebildiğini göstermiştir. Sonuç olarak, C. rosea'nın hem bitki gelişimini teşvik etmesi hem de patojen baskı kapasitesi, bu izolatın çift yönlü biyokontrol ajanı olarak sürdürülebilir tarımda bitki gelişimini teşvik edici biyoinokulant adayı olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular endofitik etkileşimlerin türe ve konukçuya özgü olduğunu ve EPF'lerin çok yönlü doğasını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Plant pathogens and pest organisms are among the primary causes of yield losses in agricultural production. Chemical pesticides, which are widely used to combat these threats, lead to significant problems such as environmental pollution, non-target effects, and the development of resistance. Consequently, there is an increasing need for environmentally friendly and effective biological control strategies within the framework of sustainable agricultural systems. Entomopathogenic fungi (EPF) have attracted considerable attention due to their pathogenic effects on insect pests, as well as the ability of certain species to colonize plant tissues endophytically and influence plant performance. In this study, the endophytic colonization capacities of previously isolated and identified EPF isolates in maize (Zea mays L.) were evaluated using the seed immersion method. Colonization was determined through re-isolation and molecular confirmation. Among the seven fungal isolates examined, strains of Clonostachys rosea and Penicillium pulvillorum demonstrated successful endophytic colonization. The genetic relationship between the re-isolated strains and the initial inocula was established using RAPD-PCR (Random Amplified Polymorphic DNA–Polymerase Chain Reaction) analysis, confirming that the inoculated and re-isolated strains were genetically identical. Functional evaluations revealed that C. rosea significantly enhanced plant growth, whereas P. pulvillorum adversely affected plant development by suppressing seed germination. Furthermore, dual culture assays demonstrated that both isolates were capable of inhibiting the mycelial growth of phytopathogenic fungi. In conclusion, the ability of C. rosea to promote plant growth and suppress pathogens highlights its potential as a dual-function biocontrol agent and a promising plant growth-promoting bioinoculant for sustainable agriculture. The findings emphasize that endophytic interactions are species- and host-specific and underscore the multifaceted nature of EPF.