Iraklı hastaların klinikte izole edilen çoklu ilaca dirençli Acinetobacter baumannii suşlarında antibiyotik direnç genlerinin belirlenmesi
Identification of antibiotic resistance genes in multi-drug resistant Acinetobacter baumannii clinical isolates of Iraqi patients
- Tez No: 818799
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KUZUKIRAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ JALEEL SAMANJE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Acinetobacter baumannii, ticari olarak mevcut birçok antibiyotiğe karşı çoklu ilaç direnci eğiliminin yüksek olması nedeniyle yoğun bakım ünitelerindeki (YBÜ) hastalar için ciddi bir sağlık sorunu olarak kabul edilmektedir. Araştırma için Ekim-Aralık 2022 tarihleri arasında Erbil şehrinde bulunan iki ayrı hastaneden toplam 150 örnek toplandı. Bakteriyel izolasyon ve tanımlama esas olarak geleneksel yöntemler kullanılarak gerçekleştirildi. Otuz iki izolat A. baumannii olarak tanımlandı ve polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) tekniği kullanılarak teyit edildi. A. baumannii izolatlarının yanık örneklerinde 16 (%51,6), yara sürüntülerinde 9 (%29) ve balgam örneklerinde 6 (%19,3) yaygınlık gösterdiği tespit edildi. Bu izolatlar, rifampisin (%100), piperasilin, seftazidim (%93,7), tetrasiklin (%90,3), tigesiklin, amikasin, levofloksasin, gentamisin ve klaritromisin (%87,1), piperasilin/tazobaktam (%83,9), ampisilin/sülbaktam ve trimetoprim/ sülfametoksazol (%77,4), meropenem ve imipenem (%74,2) gibi çeşitli antibiyotiklere karşı yüksek direnç oranları sergiledi. Bununla birlikte, A. baumannii izolatları polimiksin B'ye hiç direnç göstermedi. İzolatların %6,25'inde çoklu ilaç direnci tespit edilirken, %84,37'sinde yaygın ilaç direnci gözlemlendi. Tetrasikline dirençli olan A. baumannii izolatlarının %55'inde tet(A) geni, izolatların %85'inde karbapenem direnci geni (blaOXA-51) bulundu. Ayrıca, izolatların %65'inde qnr geni bulundu. Polimiksin B, A. baumannii enfeksiyonlarının tedavisi için umut verici bir alternatif olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Acinetobacter baumannii is recognized as a significant healthcare challenge for patients in intensive care units (ICUs) due to its high propensity for multidrug resistance against a wide range of commercially available antibiotics. A total of 150 samples were collected from two distinct hospitals in Erbil city between October and December 2022. Bacterial isolation and identification were primarily carried out using conventional methodologies. Thirty-two isolates were identified as A. baumannii, and their confirmation was achieved using the polymerase chain reaction (PCR) technique. The prevalence of A. baumannii isolates was as follows: 16 (51.6%) in burn samples, 9 (29%) in wound swabs, and 6 (19.3%) in sputum samples. These isolates exhibited high resistance rates against various antibiotics, including rifampin (100%), piperacillin, ceftazidime (93.7%), tetracycline (90.3%), tigecycline, amikacin, levofloxacin, gentamycin, and clarithromycin (87.1%), piperacillin/tazobactam (83.9%), ampicillin/sulbactam, and trimethoprim/ sulfamethoxazole (77.4%), meropenem, and imipenem (74.2%). However, A. baumannii isolates did not exhibit resistance to polymyxin B. Multidrug resistance was detected in 6.25% of the isolates, while extensive drug resistance was observed in 84.37%. Among the A. baumannii isolates resistant to tetracycline, 55% carried the tet(A) gene, while 85% of the isolates harbored the carbapenem resistance gene (blaOXA-51). Furthermore, the qnr gene was found in 65% of the isolates. Polymyxin B was identified as a promising alternative for the treatment of A. baumannii infections.