The Oppression on the intellectual women in the 1970's as reflected in the novels of Erica Jong, Alison Lurie and Marilyn French
Erica Jong, Alison Lurie ve Marilyn French'in romanlarında 1970'lerde aydın kadın üzerindeki baskılar
- Tez No: 81880
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu tez Erica Jong'un Fear of Flying, Alison Lurie'nin The War Between the Tates ve Marilyn French'in Women's Room adlı romanlarındaki, aydın kadın kimliğine sahip karakterlerin ailelerinde ve toplum içinde mevcut ataerkil düzen doğrultusunda çeşitli baskılara maruz kaldıklarım ve kaybeden taraf olduklarım tanımlamaya çalışmaktadır, Aydın kadın kimliğine sahip bu karakterler her ne kadar kendi konumlarının bilincinde olan, ülkelerinin politik, sosyal ve ekonomik olayları karşısında tepkilerini gizlemeyen ve inançları doğrultusunda savaşan kadınlar olsalar da cinsler arasındaki eşitsizlikten dolayı çeşitli baskılara maruz kalmaktan kaçamaz ve bir çok haklarından yoksun bırakılırlar. 1970lerde Amerikada ortaya çıkan Radikal Feminist Hareket, cinsler arasındaki eşitsizliğin temel nedeni olarak ataerkil düzeni ve bu düzenin kadın üzerindeki etkilerini gösterir. Ataerkil düzen ve kurumlan sürekli erkeklerin çıkarlarım gözedecek şekilde işler. Erkeklerin çıkarlarının sağlanması için kadına farklı roller tayin ederek onu farklı biçimlerde sömürür. Bu düzen içinde, kadın, zamanla bireysel kimliğinden sıyrılıp, kendine biçilen rollerin getirdiği kimliklere bürünüp, ona sunulan düzene uyum sağlayarak başkalarının çıkarları için yaşamaya başlar. Kendi deneyimleri ve etrafında tanık olduğu diğer kadınların deneyimleri sonucunda kadın olarak bulunduğu konumu, uğradığı haksızlıkları ve baskılan ve toplumun kadına verdiği aşağı değeri görür. Bu süreç sonunda kadın gerçek varlığı ve gerçek haklarının farkına varır ve harekete geçer. Artık tek amacı kendine elinden alınmaya çalışılan değerleri geri kazanmaktır, Her üç yazar, Erica Jong, Alison Lurie and Marilyn French, romanlarındaki kadın kahramanlarıylaIII var olan kadın problemini, cinsler arasındaki eşitsizliği ve farklılıkları ve bunların altında yatan nedenleri gerçekçi bir biçimde gözler önüne sererek aynı haksızlıklara ve baskılara maruz kalan milyonlarca kadının yaşadıklarını da dile getirirler.
Özet (Çeviri)
ÎV ABSTRACT Through the intellectual women characters of the novels of Fear of Flying by Erica Jong, The War Between the Tates by Alison Lurie and The Women's Room by Marilyn French this dissertation aims at describing the oppression women are exposed to in the existing patriarchal system and also the fact that they are bound to be losers. These intellectual women are aware of their status in the intellectual life of the country. In this sense, they display a familiarity with country's political, social and economic affairs and fight for their rights. However, they can't get away from being oppressed and being deprived of their personal and social rights. The Radical Feminist Movement that sprang in America in the 1970s dramatizes the fact that the main source for the inequality between sexes is the patriarchal system and its institutions. The patriarchal system operates so as to preserve the interests and benefits of men In order to maintain the rights of men it assigns various roles to women and exploit them. In such a system, women eventually lose their individual identities and adopt themselves to the identities assigned to them and start devoting themselves to others. After a long process of time, however, as a result of their own experiences and witnessing other women's experiences they realize their situation, the injustice, the oppression and the inferior status that they have in society. They also realize then- rights and reason for existence and take action. Their only purpose becomes to retrieve the rights that have been taken from them. All three authors, Erica Jong, Alison Lurie and Marilyn French, by means of their women characters put forth the existing women's problem, the inequality and disparities between sexes and the reasons underlying them in a radical way and theyalso express the suffering of millions of women who are exposed to oppression and injustice.