Türkmen dili ve edebiyatı kitabı, Türkmen dili bölümünün yazı çevrimi, Türkiye Türkçesine çevirisi ve sözlüğü
Writing translation of the Turkoman language section and translation to Turkey Turkish and dictionary of the Turkoman language and literature book
- Tez No: 81881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
ÖZET Bu tezde 1992 yılında Aşgabat'da basılmış olan Türkmen Dili ve Edebiyatı kitabının“Türkmen Dili”adlı bölümü incelenmiştir. Eser N. Yusupov ve C. Yusupova tarafından üniversite öğrencileri için hazırlanmıştır. Türkmence dilbilgisinin toplu halde sunulduğu bu bölüm incelenirken önce Türkmence'nin genel özellikleri verilmiş, ardından yazı çevirimi ve Türkçe çevirisi sunulmuştur. Yazı çeviriminde Türkmence sözcük ve eklerde bulunan uzunlukların gösterimine de yer verilmiştir. Türkmence'nin söz varlığını ortaya koyabilmek için sözcüklerin tarihî gelişimleriyle birlikte gösterildiği bir sözlük denemesi de tezin sonuna eklenmiştir. Bu sözlüğü hazırlarken çeşitli tarihî metin ve sözlüklerden yararlanılmıştır. Tezimizde geçen yaklaşık iki bin madde başı sözcüğün % 80.2'i Türkmence, % 9.2'i Arapça, %3.9'u Farsça ve %6.7'si Rusça'dır. Bu Türkmence sözcüklerin büyük bir kısmı Türkiye Türkçesinde de yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this dissertation, Section of“Turkoman Language”of the Book named as Turkoman Language and Literature published in Ashgabad was studied. The work was prepared by N. Yusupov and C. Yusupova for university students. While studying this section where Turkoman language gramer was given collectively, firstly general features of Turkoman language were given and then its writing translation and Turkish translation were presented. In the writing translation, exhibition of lengths existing in the Turkoman words and suffixes was provided. In order to put forth the word existence: söz varlığı of Turkmen language, an experiment of dictionary where words are exhibited with their historical development was affixed to the end of the dissertation. While preparing this dictionary, various historical texts and dictionaries were used. Of nearly 2000 entries which occurred in our dissertation, 80.2 % is Turkoman, 9.2 % is Arabic, 3.9 % is Iranian and 6.6 % is Russian. Most of these Turkoman words live in Turkish of Turkey.