Interactions between Financial Sector Development and Underground Economic Activity: Empirical Evidence from European Countries
Finansal Sektör Gelişimi ve Kayıtdışı Ekonomik Gelişimler Arasındaki Etkileşimler: Avrupa Ülkelerinden Ampirik Kanıtlar
  1. Tez No: 818809
  2. Yazar: HATİCE İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KATIRCIOĞLU, PROF. DR. CEM EŞREF PAYASLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tez, seçilmiş yirmi Avrupa Birliği Ülkesinde olan finansal sektör gelişiminin kayıtdışı ekonominin büyüklüğü üzerindeki etkileri araştırmaktadır. İlk aşamada, kayıtdışı ekonominin büyüklüğü, MIMIC (Çoklu Neden Çoklu Gösterge) model yaklaşımı kullanılarak hesaplanmıştır. İkinci aşamada, panel veri analizi kullanılarak finansal sektör gelişiminin yeraltı ekonomisinin büyüklüğü üzerindeki etkisini incelemek için 1994 yılından 2004 yılına kadar olan süreci göz önünde bulundurarak yürütülecektir. Ticaret açıklığı ve faiz oranı, kontrol değişkenleri olarak seçilmiştir. Sonuçlar, finansal sektör gelişiminin ve ticaret açıklığının kayıtdışı ekonomi faaliyetlerinin seviyesinde önemli bir role sahip olduğunu göstermektedir. Bu tezin temel bulguları, finansal gelişmenin yanısıra ticaret açıklığının, kayıtdışı ekonominin büyüklüğü üzerinde teorilere paralel olarak azaltıcı etkileri olduğunu gösterirken, faiz oranlarındaki artışın kayıtdışı ekonominin büyüklüğünü artırmasıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effects of financial sector development on the size of the underground economy in the selected twenty European Union (EU) countries. In the first stage, the size of the underground economy has been estimated by using the MIMIC (multiple indicators and multiple causes) model approach. In the second stage, panel data analysis has been conducted using the period from 1994 to 2014 in order to examine the effect of the financial sector development on the size of the underground economy. Trade openness and interest rates have been selected as control variables. Results suggest that the financial sector development and trade openness have significant roles in the level of the underground economic activities. The main findings of this thesis suggest that the financial development along with trade openness has reducing effects on the size of the underground economy as parallel to the theory while interest rate increases the size.