Torakal hiperkifozu olan bireylerde cover spine ile soft torakolomber ortezlerin torakalkifoz açısı ve plantar basıncına etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of cover spine and soft thoracolomber orthosis on thoracal kyphosis angle and plantar pressure in individuals with thoracal hyperkyphosis
  1. Tez No: 818816
  2. Yazar: LEYLA GÜL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA ÖZDEMİR GÖRGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protez Ortez Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
TORAKAL HİPERKİFOZU OLAN BİREYLERDE COVER SPİNE İLE SOFT TORAKOLOMBER ORTEZLERİN TORAKAL KİFOZ AÇISI VE PLANTAR BASINCINA ETKİSİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Hiperkifoz halk arasında kamburluk olarak bilinen, omurgada ağrı ve hassasiyete sebep olan bir duruş bozukluğudur. Hiperkifoz tedavisinde birçok ortez çeşidi kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, torakal hiperkifozu olan bireylerde özel 3 boyutlu tasarım Cover Spine ortezi ile soft torakolomber ortezin kifoz açısı, plantar basınç, yaşam kalitesi ve ortez memnuniyeti üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya torakal kifoz açısı ≥40⁰ olan, 20-60 yaş aralığında 26 kişi dahil edilmiştir. Katılımcılar randomize olarak soft torakolomber ortez grubu - STLO (n=13) ve Cover Spine ortez grubu – CSO (n=13) olarak 2 gruba ayrılmıştır. Çalışmada; torakal kifoz açısı ölçümünde Flexicurve, ayak statik basınç yüzdelik dağılımı ölçümünde SensorMedica, Freemed Dynamic 120x50 baropodometrik platformu, yaşam kalitesi ölçeği Skolyoz Araştırma Derneği-22, ortez memnuniyet ölçeği Quebec Yardımcı Cihaz Kullanıcı Memnuniyeti Anketi (QUEST 2.0) kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 21 programı ile yapılmıştır. Değerlendirmeler, ortez uygulamasının öncesinde ve 4 hafta ortez kullanım sonrasında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF THE EFFECTS OF COVER SPINE AND SOFT THORACOLOMBER ORTHOSIS ON THORACAL KYPHOSIS ANGLE AND PLANTAR PRESSURE IN INDIVIDUALS WITH THORACAL HYPERKYPHOSIS Hyperkyphosis is a posture disorder that causes pain and sensitivity in the spine, commonly known as hunchback. Many types of orthoses are used in the treatment of hyperkyphosis. The aim of this study is to compare the effects of 3D custom-designed Cover Spine orthosis and soft thoracolumbar orthosis on kyphosis angle, plantar pressure, quality of life and orthosis satisfaction in individuals with thoracic hyperkyphosis. A total of 26 subjects aged 20-60 years with thoracic kyphosis angle ≥40⁰ were included in the study. Participants were randomly divided into 2 groups as soft thoracolumbar orthosis group - STLO (n=13) and Cover Spine orthosis group - CSO (n=13). In the study; Flexicurve was used to measure thoracic kyphosis angle, SensorMedica, Freemed Dynamic 120x50 baropodometric platform, quality of life scale Scoliosis Research Society -22 (SRS-22), orthosis satisfaction scale Quebec User Evaluation of Satisfaction with Assistive Technology (QUEST 2.0) was used to measure foot static pressure percentile distribution. Data analysis was done with SPSS 21 program. Evaluations were made before orthosis application and after 4 weeks of orthosis use.