Ülkemizdeki bal arılarında (apis mellifera) acarapis woodi ve nosema apis parazitlerinin araştırılması
  1. Tez No: 8505
  2. Yazar: ERHAN BAŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
XIX ÖZET 1988 Ağustos - 1989 Haziran arasında Trakya, Muğla ve İstanbul bölgelerindeki bal arılarında Âcarapis v/oodi ve No sema apis para zitlerinin araştırılmasının planlandığı bu çalışmada toplam 126 kovandan alınan 9590 bal arısı incelendi. A. woodi araştırması her arının torakal kesitlerinin incelenmesi ile gerçekleştirildi. N. apis araştırmasında 45 - 60 arasındaki sayıda arının oluşturduğu grupların abdominal organları toplu olarak incelendi. Trokai kesitlerin hiçbirinde A. wood! parazitinin kendisi, yumurtası veya niaf formuna rastlanmadı. İn celenen her kovanda Mosenta enfeksiyonunun bulunduğu belirlendi. N'oseıa hastalığı için arı başına karşılık gelen spor sayısı şeklinde tanımlanan enfeksiyon yoğunluğunun, bölgelere ve mevsimlere göre farklılık gösterdiği ve 0.5 milyon ile 16 milyon arasında değiştiği ortaya kondu. Nosema hastalığının en yüksek enfeksiyon yoğunluğuna İlkbahar ve Kış aylarında ulaştığı ve en yük sek enfeksiyon yoğunluğu bulunan bölgenin Trakya olduğu belirlen di. Sonuç olarak araştırmanın yapıldığı bölgelerde A. yoodi parazitinin bulunmadığı ve bütün bölgelerde etkin tedavi gerektirecek Nosema hastalığı bulunduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study 9590 honeybees from 126 hives were examined for investigating the presence of Acarapis -wood! and Nosema apis parasites in the Trakya, Muğla and Istanbul districts. Investigation for A_. voodi was performed by examining the thoracic sections of each individual bee and abdominal organs of bee groups- consisting of 4-5 to 60 bees were examined for N. apis spores. A. woodi was not found to exist in any of these thoracic sections. The samples from all of ten hives were shown to have N. apis spores. The infection level for Nosema disease was between 0.5 millions and 16 millions and showed a tendency for seasonal and regional variations; with the maximum level of infection reached at spring and winter in the Trakya district. It was concluded that in the apiaries invetigated, A. wood. i is not present but there is a remarkable Nosema infetion indicating the necessity for effective treatment.