RAFT/MADIX polımerızasyonu için yeni bir telekelik fotoaktif zincir transfer ajanı (CTA) sentezi, karakterızasyonu ve kullanımı
Synthesis, characterization and application of a new telechelic photoactive chain transfer agent (CTA) for RAFT/MADIX polymerization
- Tez No: 818830
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında, RAFT/MADIX polimerizasyonu için yeni bir telekelik fotoaktif zincir transfer ajanı (CTA) sentezlendi, karakterize edildi ve RAFT/MADIX polimerizasyonunda kullanıldı. Çalışma dört aşamada tamamlandı. Birinci aşamada, benzoin bileşiğinin 2-bromopropaniol bromür ile tepkimesinden brom (Br) uç fonksiyonlu bir benzoin fotobaşlatıcısı (B-Br) sentezlendi. İkinci aşamada, benzoin bileşiğinin CS2 ile NaH varlığında tepkimesi gerçekleştirildi ve tepkime sonlandırılmadan tepkime ortamına B-Br ilave edilerek yeni bir fotoreaktif telekelik CTA (RAFT ajanı) sentezlendi. Sentezlenen RAFT vasıtasının karakterizasyonu elementel analiz, FT-infrared, 1HNMR, 13C-NMR, UV-Vis ve floresans teknikleri ile yapıldı. Üçüncü aşamada, sentezlenen ksantat türü bu CTA, stiren (St) ile RAFT/MADIX polimerizasyon tekniği kullanılarak zincirin her iki uç grubunda benzoin fotoreaktif grubu bulunduran iyi tanımlanmış bir polistiren (PSt) makrofotobaşlatıcısı (telekelik makrofotobaşlatıcı, B-PSt-B) elde edildi. Elde edilen telekelik polistiren makrofotobaşlatıcısının karakterizasyonu FT-infrared, 1H-NMR, GPC, UV-Vis ve floresans teknikleri ile gerçekleştirildi. Çalışmanın dördüncü ve son aşamasında ise sentezlenen B-PSt-B'nin fotokimyasal özellikleri incelendi. Bu amaçla B-PSt, siklohekzen oksit (CHO) monomerinin fotokimyasal katyonik polimerizasyonda bir ön-polimer olarak kullanılarak ABA tipi bir blok kopolimer (PCHO-PSt-PCHO) elde edildi. Sentezlenen blok kopolimerin karakterizasyonu FTinfrared, 1H-NMR ve GPC teknikleri ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new telechelic photoactive chain transfer agent (CTA) for RAFT/MADIX polymerization was synthesized, characterized, and used in RAFT/MADIX polymerization. The work was completed in four stages. In the first stage, bromine (Br) end-functionalized a benzoin photoinitiator (B-Br) was synthesized from the reaction of the benzoin with 2-bromopropaniol bromide. In the second stage, the reaction of the benzoin compound with CS2 in the presence of NaH was carried out and to this reaction medium was added B-Br before terminating the reaction to synthesize a new photoreactive telechelic CTA (RAFT agent). The characterization of the synthesized RAFT agent was done by elemental analysis, FT-infrared, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-Vis and fluorescence techniques. In the third stage, a well-defined PSt macrophotoinitiator (telechelic macrophotoinitiators, B-PSt-B) containing benzoin photoreactive group at both ends of the chain was obtained by using the RAFT/MADIX polymerization technique with synthesized xanthate type CTA and styrene (St). The characterization of the obtained telechelic polystyrene macrophotoinitiator was performed by FT-infrared, 1H-NMR, GPC, UV-Vis, and fluorescence techniques. In the fourth and final stage of the study, the photochemical properties of the synthesized B-PSt-B were examined. For this purpose, an ABA type block copolymer (PCHO-PSt-PCHO) was obtained by using B-PSt as a prepolymer in photochemical cationic polymerization of cyclohexene oxide (CHO) monomer. Characterization of the synthesized block copolymer was done by FT-infrared, 1H-NMR and GPC techniques.