Yüksek yağlı diyet ile beslenen ratlarda Lactobacillus acidophilus takviyesinin serum lipit profili ile böbrek amiloid protein ve tnf-alfa düzeyine etkisi
The effect of Lactobacillus acidophilus supplementation on serum lipid profile and Renal Amyloid protein and TNF-alpha levels in rats fed a high-fat diet
  1. Tez No: 818851
  2. Yazar: PINAR KAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Nefroloji, Üroloji, Biochemistry, Nephrology, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada, deneysel olarak yüksek yağlı diyete maruz kalan ratlara Lactobacillus acidophilus takviyesinin serum lipit profili ile böbrek total beta amiloid proteini (TBP) ve TNF-alfa düzeyine etkisinin araştırılması amaçlandı. Materyal Metot: Çalışmada Sprague-Dawley ırkı 24 erkek rat kullanılarak 4 grup oluşturuldu. Standart rat yemi (SD) verilen kontrol, Grup1; yüksek yağlı diyetle (YYD) beslenen, Grup 2; SD tüketen ve Lactobacillus acidophilus probiyotiği uygulanan, Grup 3; YYD beslenen ve Lactobacillus acidophilus probiyotiği uygulanan Grup 4 olarak gruplandırıldı. 12 haftalık deneme süresinde haftalık olarak vücut ağırlıkları belirlendi. Deneme sonunda ratların serum ve böbrek dokusunda TBP ve TNF-α düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Serumda total kolesterol (TK), trigliserit (TG), HDL, LDL, üre ve kreatinin düzeyi ile paraoksanaz, amilaz ve lipaz aktivitesi spektrofotometrik yöntemle analizör cihazında belirlendi. Bulgular: Deneme sonunda kontrol (Grup 1) grubu ile Grup 2 karşılaştırıldığında Grup 2 de ağırlık artışının en fazla olduğu, serum TG, TK, LDL ve üre miktarı ile serumda ve böbrek dokusunda TNF-α ve TBAP düzeyinin önemli düzeyde yüksek olduğu belirlendi (P0.05). Lactobacillus acidophilus probiyotiği uygulanan (Grup 3, 4) gruplar ise Grup 2 ile karşılaştırıldığında TG, TK, LDL, üre düzeyi ile serumda ve böbrek dokusunda TNF-α ve TBAP miktarında azalma olduğu belirlendi (P>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the effect of Lactobacillus acidophilus supplementation on serum lipid profile and kidney total beta amyloid protein (TBP) and TNF-alpha levels in rats exposed to an experimental high-fat diet. Material and Method: In the study, 4 groups were formed using 24 male Sprague-Dawley rats. Control given standard rat chow (SD), Group1; high-fat diet (YYD) fed, Group 2; Consuming SD and administered Lactobacillus acidophilus probiotic, Group 3; It was grouped as Group 4, which was fed YYD and applied Lactobacillus acidophilus probiotic. Body weights were determined weekly during the 12-week trial period. At the end of the experiment, TBP and TNF-α levels were measured in the serum and kidney tissue of the rats by ELISA method. Total cholesterol (TC), triglyceride (TG), HDL, LDL, urea and creatinine levels and paraoxanase, amylase and lipase activities in serum were determined by spectrophotometric method in the analyzer device. Results: At the end of the experiment, when the control (Group 1) group and Group 2 were compared, it was determined that the weight gain was the highest in Group 2, the amount of serum TG, TK, LDL and urea, and the levels of TNF-α and TBAP in the serum and kidney tissue were significantly higher (P0.05). When the groups treated with Lactobacillus acidophilus probiotic (Group 3, 4) were compared with Group 2, it was determined that there was a decrease in TG, TK, LDL, urea levels, and the amount of TNF-α and TBAP in the serum and kidney tissue (P>0.05).