Hamstring kuvvet gelişiminde nordic hamstring egzersizi ile leg curl egzersizinin karşılaştırılması
Comparison of nordic hamstring exercise and leg curl exercise in hamstring strength development
- Tez No: 818852
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN İBİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Hamstring kuvvetinin en uygun egzersizlerle geliştirilmesi hem sportif performansın korunup geliştirilmesinde hem de spor yaralanmalarının engellenmesinde önemli rol oynamaktadır. Literatürde farklı hamstring egzersizlerinin hamstring kuvvet gelişimine ve diz kas kuvvet dengelerine etkisi incelenmiş, fakat hangi egzersizlerin daha etkili olduğu açık şekilde belirtilmemiştir. Bu tez çalışmasında hamstring kuvveti ile H/Q oranının arttırılmasında ve BLF'nin azaltılmasında nordic hamstring egzersizinin mi, leg curl egzersizinin mi? daha etkili olduğunun incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde eğitim öğretim görmekte olan sağlıklı, sedanter 38 gönüllü erkek birey oluşturmuştur. Katılımcılar nordic hamstring egzersizi yapan nordic hamstring egzersiz grubu (NHEG), leg curl egzersizi yapan leg curl egzersiz grubu (LCEG) ve herhangi bir egzersiz yapmayan kontrol grubu (KG) olarak ratgele yöntem ile 3 gruba ayrılmıştır. Tüm gruplardaki izokinetik diz kas kuvvet ölçümleri ve diz eklem açıklığı ölçümleri egzersiz programı uygulanmadan önce ve ilk ölçümden 8 hafta sonra olmak üzere iki kez tekrarlanmıştır. Diz hareket açıklığı, egzersiz programı başlamadan 5 gün önce ölçülmüştür. 1 TM ölçümleri antrenman yükünü belirlemek amacıyla uygulanmıştır. Katılımcıların izokinetik diz kas kuvvetleri Cybex marka izokinetik dinamometre ile 30°s-1 ve 60°s-1 açısal hızlarda 10 tekrardan oluşan konsantrik ve eksantrik izokinetik diz kas kuvvet testi uygulanmıştır. H/Q oranı geleneksel ve fonksiyonel olarak farklı şekillerde incelenmiştir. Verilerin analizinde ön test ve son testler arasındaki fark Wilcoxon işaretli sıralar testi ile belirlenmiştir. Uygulanan egzersiz yönteminin etkinlik düzeylerinin belirlenmesinde Mixed Anova testi kullanılmıştır. Sonuç olarak, NHE'nin eksantrik hamstring pik torkunu, eksantrik-konsantrik H/Q oranını artırmada ve BLF'yi azaltmada; leg curl egzersizleri konsantrik hamstring pik torkunu, H/Q geleneksel oranını artırmada ve BLF'yi azaltmada etkili olduğu belirlenmiştir. Uygulanan her iki egzersiz protokolünün de hamstring kası kuvvet gelişiminde etkili bir yöntem olarak uygulanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Developing hamstring strength with the most appropriate exercises plays an important role both in maintaining and improving sportive performance and in preventing sports injuries. In the literature, the effects of different hamstring exercises on hamstring strength development and knee muscle strength balances have been examined, but it has not been clearly stated which exercises are more effective. In this thesis study, is it possible to use nordic hamstring exercise or leg curl exercise in increasing hamstring strength and H/Q ratio and decreasing BLF? It was aimed to examine whether it is more effective. The sample of the study consisted of 38 healthy, sedentary male volunteers studying at Niğde Ömer Halisdemir University, Faculty of Sport Sciences. Participants were randomly divided into 3 groups as the nordic hamstring exercise group (NHEG), the leg curl exercise group (LCEG) doing the nordic hamstring exercise, and the control group (CG) not doing any exercise. Isokinetic knee muscle strength measurements and knee joint range measurements in all groups were repeated twice, before the exercise program and 8 weeks after the first measurement. Knee range of motion was measured 5 days before the exercise program started. 1 TM measurements were applied to determine the training load. Concentric and eccentric isokinetic knee muscle strength test consisting of 10 repetitions at 30°s-1 and 60°s-1 angular velocities was applied with a Cybex brand isokinetic dynamometer. The H/Q ratio has been studied traditionally and functionally in different ways. In the analysis of the data, the difference between the pre-test and post-test was determined with the Wilcoxon signed-rank test. Mixed Anova test was used to determine the efficiency levels of the exercise method applied. As a result, NHE increased eccentric hamstring peak torque, eccentric-concentric H/Q ratio and decreased BLF; Leg curl exercises were determined to be effective in increasing concentric hamstring peak torque, H/Q conventional ratio and reducing BLF. It has been observed that both exercise protocols can be applied as an effective method in hamstring muscle strength development.