Fibromiyalji sendromlu hastalarda kutanöz sessiz periyod, sempatik deri yanıtı ve r-r aralık değişkenliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of cutaneous silent period, sympathethic skin response and r-r interval variation in fibromyalgia syndrome patients
  1. Tez No: 818858
  2. Yazar: EMİNE IŞIL ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Fibromiyalji Sendromu (FMS) yaygın vücut ağrısı ve belirli anatomik noktalardahassas noktaların varlığı ile karakterize etiyolojisi tam olarak bilinmeyen kronik kasiskelet sistemi hastalığıdır. Etiyopatogeneze yönelik çeşitli teoriler mevcuttur. Songörüşlere göre FMS'nin nöropatik ağrı olduğu, santral sensitizasyon ve temporalsumasyon nedeniyle ağrısız uyaranın bile hastalarda ağrı oluşturduğudüşünülmektedir. Ayrıca FMS'nin multisistem belirtilerinin sempatik sinir sistemikaynaklı olabileceği görüşü de ön plandadır. Bu çalışmada otonom sinir sisteminideğerlendiren yöntemler olan sempatik deri yanıtı (SDY) ile R-R aralık değişkenliği(RRAD) ve ince lif nöropatisini değerlendiren kutanöz sessiz periyod (KSP)yöntemlerinin FMS'li hastalarda kontrol grubuna göre etkilenim düzeyininbelirlenmesi amaçlandı.Çalışmaya ACR sınıflama kriterlerine göre FMS tanısı alan 30 hasta ve kontrol grubuolarak 30 sağlıklı birey alındı. Hastalara klinik değerlendirme yapıldı. Depresyon veyaşam kalitesi Beck depresyon ölçeği, SF 36 ve FEA ile değerlendirildi. Ardındansinir iletim çalışmaları, SDY, RRAD ve KSP yanıtları kayıtlandı.Hasta ve sağlıklı kontrollerin sinir iletim çalışmaları sonuçları incelendiğinde hastagrupta sağ ulnar sinir motor distal latans, sağ mediyan sinir duyusal distal latans vesol ulnar sinir duyusal distal latansın anlamlı derecede kısa olduğu görüldü (p 0,05). KSP latans ve süreleri her iki grupta benzer bulundu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia syndrome is a chronic musculoskeletal disease characterized bywidespread pain with unknown etiology accompanied by anatomically defined tenderpoints .Various theories have been defined about etiology of FMS. According to thecurrent opinion , it is believed that FMS is a neuropathic pain with centralsensitization and temporal summation, Related to this state non noxious stimulationcan generate pain. Besides central sensitization, sympathetic nervous systemdysfunction may explain FMS multi-system features .The study was designed toinvestigate the autonomic nervous system dysfunction by recording sympathetic skinresponse and R-R interval analysis and small fiber neuropathy with recordingcutaneous silent period in FMS patients and healthy controls to indicate theinfluence degree of patients.Thirty FMS patients diagnosed according to ACRclassification criteria and thirty age matched healty controls were recruited to thestudy. Patients were clinically examined. After the evaluation of depression andquality of life with Beck depression, SF 36 and fibromyalgia impact questionarescales, nerve conduction studies, SSR, RRIV and CSP were performed. Nerveconduction studies of patients and healty controls were compared.In FMS patients,right ulnar nerve motor distal latency, right median nerve sensory distal latency andleft ulnar nerve sensory distal latency were significantly shorter than healty controls(p< 0,05). The latencies and amplitudes of SSR was not statistically differentbetween patients and healthy controls (p>0,05).CSP latency and duration were alsosimilar in both groups (p>0,05). RRIV% that obtained from FMS patients weresignificantly decreased compared to healthy controls.10 participants were excludeddue to entrapment neuropathy in both groups during nerve conductionstudies.Therefore significant latency difference was not meaningful. Because ofsimilar CSP latency and duration in FMS and healthy controls, we thought that painin FMS is not related to small fiber neuropathy. there is no significant difference inSSR amplitud and latency, but RRIV decreased in FMS group significantly. As SSRmethod primarily evaluates postganglionic sympathetic unmiyelinated C fibers (smallfiber), ıt can be inadequate to indicate autonomic dysfunction in FMS.RRIV decreasein FMS can be interpreted as cardiovagal autonomic dysfunction