Açık kalp cerrahisi sonrası gelişen komplikasyonların sıklığı ile ortalama trombosit hacmi arasındaki ilişki
Relationship between the frequency of complications and average platelet volume after open heart surgery
- Tez No: 818859
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT MERT, DR. SADİYE DENİZ ÖZSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Kardiyoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Ortalama trombosit hacminin (MPV) açık kalp cerrahi komplikasyon gelişmesine etkisini değerlendirmek. Yöntemler: Çalışmaya açık kalp cerrahisi geçiren 234 olgu (62 kadın 172 erkek; ortalama yaş 59.3±10.5 yıl, aralık 20-84 yıl) dahil edildi. Tüm olguların dosyaları, demografik özellikler, eritrosit miktarı (RBC), lökosit miktarı (WBC), trombosit miktarı (PLT), MPV, serum BUN ve kreatinin değerleri açısından değerlendirildi. Tüm olgular postoperatif komplikasyon gelişmesine göre iki gruba ayrıldı. Grup A, postoperatif komplikasyon gelişmeyen olgulardan, grup B postoperatif komplikasyon gelişen olgulardan oluşmakta idi. Gruplar arasında RBC, WBC, PLT, MPV, BUN ve kreatinin değerleri karşılaştırıldı. İstatistiksel anlamlılık, p0.05). Grup B olgularında, grup A' ya göre postoperatif 24. ve 48. saat MPV değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı artış izlendi (p= 0.005, 0.003; p< 0.05). Grup B olgularında grup A olgularına göre, postoperatif 24. ve 48.
Özet (Çeviri)
Objectives: To evaluate of the effects of mean platelet volume (MPV) on the complications of open cardiac surgery. Methods: In total, 234 patients (62 females and 172 males; average age, 59.3±10.5 years; age range: 20–84 years) who underwent open cardiac surgery were included in the present study. All patients files were evaluated in terms of demographic data, red blood cell (RBC) count, white blood cell (WBC) count, platelet (PLT) count, MPV, serum creatinin and BUN. The patients were divided into two groups in terms of the presence of complications due to open-cardiac surgery. In group A, all patients had no any complications due to open-cardiac surgery, postoperatively. In group B, all patients have complications due to open-cardiac surgery, postoperatively. The RBC, WBC, PLT, WBC, serum creatinin and BUN counts were compared between groups. A p-value 0.05). The 24th h and 48th postoperative hours in MPV values in group B were statistically higher than in group A (p= 0.005, 0.003; p< 0.05).