Futbolcularda foam roller kullanılarak uygulanan miyofasyal gevşeme egzersizlerinin esneklik ve atletik performans üzerine etkilerinin incelenmesi
Examination of the effects of myofascial release exercises utilizing FR on flexibility and athletic performance in soccer players
  1. Tez No: 818874
  2. Yazar: YILMAZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Futbolcularda ısınmaya ek olarak farklı miyofasyal hatlar üzerine uygulanan foam roller egzersizlerinin esneklik, sürat, patlayıcı güç ve çeviklik üzerine akut etkilerinin araştırılması çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya amatör ligde futbol oynayan 45 sağlıklı erkek sporcu (yaş: 24,36 ± 3,87; kg: 72,18 ± 6,54; boy: 177 ± 6,29 cm; BMI: 23,17 ± 1,70; antrenman yaşı: 12,58 ± 3,82) katılmıştır. Katılımcılar RAMP ısınma protokolüne ek olarak ön (FRA), arka (FRP), yan FRL) ve tüm beden fasyal hat (FRTB) üzerinde foam roller (FR) egzersizlerini uyguladıktan sonra esneklik (otur-eriş), dikey sıçrama (CMJ), çeviklik (Illinois) ve sürat (30 m koşu) testine katıldılar. Kontrol uygulaması (CG) olarak ısınma sonrası foam roller uygulaması olmadan aynı testler her katılımcı tarafından gerçekleştirildi. Sporcuların katıldıkları ısınma uygulamaları farklı günlerde beş ayrı oturumda geçekleşmiş ve düzenli olarak kaydedilmiştir. Normalliğin değerlendirmesi çarpıklık-basıklık değerleri ile Shaphiro-Wilk test sonuçlarına göre yapılmıştır. Bu araştırmada bir grup ve bu gruba ait farklı ısınma uygulamaları karşılaştırıldığı ve ısınma uygulamaları normal dağılım gösterdiği için tekrarlı ölçümlerde anova testi yapılmıştır. Isınma uygulamaları arasında anlamlı farklar bulunmuş, post-hoc testleri ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Bulgular: Esneklik ve çeviklik performansları açısından ısınma uygulamaları (FRA, FRP, FRL, FRTB ve RAMP) arasında, istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the acute effects of foam roller exercises applied to different myofascial lines in addition to warm-up on flexibility, speed, explosive power, and agility in soccer players. Materials and Methods: The study included 45 healthy male athletes (age: 24.36 ± 3.87 years; weight: 72.18 ± 6.54 kg; height: 177 ± 6.29 cm; BMI: 23.17 ± 1.70; training age: 12.58 ± 3.82 years) playing in an amateur soccer league. Participants performed foam roller (FR) exercises on the anterior (FRA), posterior (FRP), lateral (FRL), and whole-body myofascial lines (FRTB) in addition to the RAMP warm-up protocol. Following the exercises, participants participated in flexibility (sit-and-reach), vertical jump (CMJ), agility (Illinois), and speed (30-meter sprint) tests on separate days. As a control, the same tests were performed by each participant without FR application after warm-up (CG). The warm-up sessions for each group took place on different days and were recorded systematically. Normality was assessed based on skewness-kurtosis values and Shapiro-Wilk test results. Since the warm-up applications showed a normal distribution, a repeated measures ANOVA was conducted to compare different warm-up protocols. Findings: No statistically significant differences were found among warm-up protocols (FRA, FRP, FRL, FRTB, and RAMP) in terms of flexibility and agility performance.